Sıçanlarda asetik asit ile oluşturulmuş deneysel ülseratif kolit modelinde rabeprazol'ün etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of rabeprazole in an experimental ulcerative colitis model in rats
  1. Tez No: 946843
  2. Yazar: AYKUT ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ ATASEVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Ülseratif kolit, tüm kalın bağırsağı etkileyen inflamatuar bir hastalıktır. İnflamasyon barsak duvarının mukoza ve submukoza tabakası ile sınırlıdır. Hastalık remisyon ve ataklar şeklinde seyreder. Ülseratif kolit kliniğinde, ishal, rektal kanama, kilo kaybı, karın ağrısı gibi semptomlar görülür. Tedavideki hedef hastalığın remisyonda seyretmesi ve atak sayısının olabildiğince az olmasıdır. Bu amaçla medikal tedavi sıklıkla ilk seçenektir. Rabeprazol, proton pompa inhibisyonu ile mide asit salgısını baskılayarak asit peptik hastalıkların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Proton pompa inhibitörlerinin (PPİ) asit supresyonundan bağımsız olarak antiinflamatuvar ve antioksidan etkileri bulunmaktadır. Bu özellikleri PPİ'lerin inflamatuar hastalıkların tedavisinde kullanımını gündeme getirmektedir. PPİ'lerin inflamatuar bağırsak hastalıkları (İBH) patogenezi ve prognozu üzerindeki etkileri konusunda henüz yeterli bilgi bulunmamaktadır. Bu çalışmada ülseratif kolit hayvan modelinde, bir PPİ olan rabeprazolün antiinflamatuvar etkilerini ve ülseratif kolit tedavisinde yeri olup olamayacağını araştırdık. Çalışmamızda kullanılacak 40 sıçan rastgele 8 sıçandan oluşmak üzere 5 gruba ayrıldı. Kontrol grubuna (K) hiçbir uygulama yapılmadı. Ülseratif kolit grubuna (ÜK) rektum içine %3'lük asetik asit çözeltisi transrektal olarak uygulandı. Ülseratif kolit + rabeprazol grubuna (ÜK+Rab) asetik asit ile ÜK uygulamasının yapıldığı günden bir gün sonra başlamak üzere 10 gün süreyle her gün bir kez gavaj yoluyla 20 mg/kg rabeprazol verildi. Ülseratif kolit + prednol grubuna (ÜK+Pred) asetik asit ile ÜK uygulamasının yapıldığı günden bir gün sonra başlamak üzere 10 gün süreyle her gün bir kez gavaj yoluyla 2 mg/kg prednol verildi. Ülseratif kolit + rabeprazol + prednol grubuna (ÜK+Rab+Pred) asetik asit ile ÜK uygulamasının yapıldığı günden bir gün sonra başlamak üzere 10 gün süreyle her gün bir kez gavaj yoluyla 20 mg/kg rabeprazol ve 2 mg/kg prednol verildi. 12. günde nekropsi yapıldıktan sonra sıçanların kolonları uygun şekilde makroskobik ve mikroskopik inceleme için çıkarıldı. Kontrol grubundaki sıçanların kolon örnekleri makroskobik ve histolojik olarak normal görünümdeydi. Diğer uygulama gruplarında farklı seviyede makroskobik ve mikroskobik bulgular tespit edildi. Makroskopik olarak ÜK grubunda ülser ve hiperemi şiddetli, ÜK+Rab ve ÜK+Pred gruplarında ise daha hafif gözlemlendi. ÜK+Rab+Pred grubunda ülser ve hiperemi ÜK grubundan hafif; ÜK+Rab, ÜK+Pred grublarından daha şiddetli gözlemlendi. ÜK grubunda ileri düzeyde ÜK ile uyumlu histopatolojik bulguların olduğu gözlendi. Bu grupta ülser, mononükleer hücre infiltrasyonları şiddetli düzeyde iken, kriptlerde atrofi, subepitelyal hemoraji ve subepitelyal ödem orta düzeydeydi. ÜK+Rab, ÜK+Pred ve ÜK+Rab+Pred gruplarında ise mononükleer hücre infiltrasyonu ve subepitelyal hemorajiye rastlandı. Tespit edilen bu histolojik bulgulardan mononükleer hücre infiltrasyonları ÜK+Rab ile ÜK+Pred gruplarında hafif düzeyde iken, ÜK+Rab+Pred grubunda orta düzeydeydi. Subepitelyal hemoraji ise ÜK+Rab grubunda tespit edilemezken, ÜK+Pred ile ÜK+Rab+Pred gruplarında hafif düzeyde olarak tespit edildi. 8-OhDG, TGF-ß, TNF-a ve NF-κB yönünden yapılan immünohistokimyasal incelemelerde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar tespit edildi. Kolon dokularında hafif düzeyde pozitiflikler tespit edildi. ÜK grubunda çok şiddetli düzeyde immünpozitiflikler tespit edilirken, ÜK+Rab+Pred grubunda şiddetli düzeyde pozitiflikler tespit edildi. ÜK+Rab ile ÜK+Pred grubunda ise orta düzeyde immünpozitifliklerin olduğu görüldü. Sıçanların 12. günde elde edilen serumlarından malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH), süperoksit dismutaz (SOD) ve katalaz (CAT) seviyeleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Kontrol grubuna kıyasla ÜK grubunda SOD ve CAT düzeylerinin azaldığı, ÜK+Rab ve ÜK+Pred gruplarında ise kontrol grubuna göre azaldığı ancak ÜK grubuna göre seviyelerin daha fazla olduğu görüldü. ÜK+Rab+Pred grubunda SOD ve CAT seviyeleri ÜK grubundan fazla, ÜK+Pred ve ÜK+Rab grubundan az olduğu gözlemlendi. Glutatyon seviyeleri ise kontrol grubunda en yüksek olup diğer gruplar arasında anlamlı farklılık yoktu. MDA seviyelerinin, ÜK+Rab, ÜK+Pred gruplarında ÜK grubu ile kıyaslayınca anlamlı ölçüde daha düşük olduğu kontrol grubundan ise daha yüksek olduğu tespit edildi. ÜK+Rab+Pred grubunda ÜK+Rab, ÜK+Pred grupları ile kıyaslayınca MDA düzeylerinin arttığı tespit edildi. Çalışmamızda rabeprazol uygulamasının, kolit oluşturulan sıçanlarda serolojik, histolojik ve immünohistokimyasal çalışmalarda antioksidan düzeyini arttırdığı, oksidatif hasarı, DNA hasarını ve inflamasyonu azalttığı gözlemlenmiştir. Bu etkilerinin ÜK tedavisinde yeri olan prednol ile benzer olduğu fakat prednol ile kombine kullanıldığında bu etkilerin azaldığı görüldü. Rabeprazolün ülseratif kolitte antiinflamatuvar ve antioksidan etkileri ile tedavide kullanılıp kullanılamayacağına dair elde ettiğimiz bu verilerin teyit edilmesi için daha ileri ve kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Ulcerative colitis is an inflammatory disease that affects the entire large intestine. The inflammation is limited to the mucosal and submucosal layers of the intestinal wall. The disease progresses in phases of remission and attacks. Clinically, ulcerative colitis presents with symptoms such as diarrhea, rectal bleeding, weight loss, and abdominal pain. The treatment goal is to keep the disease in remission and minimize the number of attacks. For this purpose, medical treatment is often the first choice. Rabeprazole is a medication used in the treatment of acid-peptic diseases by suppressing gastric acid secretion through proton pump inhibition. Proton pump inhibitors (PPIs) have anti-inflammatory and antioxidant effects independent of acid suppression. These properties suggest the potential use of PPIs in the treatment of inflammatory diseases. However, there is currently insufficient information regarding the effects of PPIs on the pathogenesis and prognosis of inflammatory bowel diseases (IBD). In this study, we investigated the anti-inflammatory effects of rabeprazole, a PPI, in an animal model of ulcerative colitis and explored its potential role in the treatment of ulcerative colitis. In our study, 40 rats were randomly divided into 5 groups, each consisting of 8 rats. The control group (K) received no intervention. The ulcerative colitis group (UC) received a 3% acetic acid solution transrectally into the rectum. The ulcerative colitis + rabeprazole group (UC+Rab) received 20 mg/kg rabeprazole once daily via gavage for 10 days, starting one day after the acetic acid-induced UC application. The ulcerative colitis + prednol group (UC+Pred) received 2 mg/kg prednol once daily via gavage for 10 days, starting one day after the acetic acid-induced UC application. The ulcerative colitis + rabeprazole + prednol group (UC+Rab+Pred) received 20 mg/kg rabeprazole and 2 mg/kg prednol once daily via gavage for 10 days, starting one day after the acetic acid-induced UC application. On the 12th day, after necropsy, the colons of the rats were properly removed for macroscopic and microscopic examination. Colon samples from rats in the control group appeared macroscopically and histologically normal. Varying levels of macroscopic and microscopic findings were observed in the other treatment groups. Macroscopically, ulceration and hyperemia were severe in the UC group, while they were milder in the UC+Rab and UC+Pred groups. In the UC+Rab+Pred group, ulceration and hyperemia were milder than in the UC group, but more severe than in the UC+Rab and UC+Pred groups. Advanced histopathological findings consistent with UC were observed in the UC group. In this group, ulceration and mononuclear cell infiltrations were severe, while crypt atrophy, subepithelial hemorrhage, and subepithelial edema were moderate. Mononuclear cell infiltration and subepithelial hemorrhage were observed in the UC+Rab, UC+Pred, and UC+Rab+Pred groups. Of these histological findings, mononuclear cell infiltrations were mild in the UC+Rab and UC+Pred groups, but moderate in the UC+Rab+Pred group. Subepithelial hemorrhage was undetectable in the UC+Rab group, but mild in the UC+Pred and UC+Rab+Pred groups. Immunohistochemical examinations for 8-OhDG, TGF-ß, TNF-a, and NF-κB revealed statistically significant differences among the groups. Mild positive staining was detected in colon tissues. While very severe immunopositivity was found in the UC group, severe positivity was detected in the UC+Rab+Pred group. Moderate immunopositivity was observed in the UC+Rab and UC+Pred groups. Malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH), superoxide dismutase (SOD), and catalase (CAT) levels were measured by ELISA in serum samples obtained from rats on day 12. Compared to the control group, SOD and CAT levels decreased in the UC group. In the UC+Rab and UC+Pred groups, levels were also decreased compared to the control group but were higher than in the UC group. In the UC+Rab+Pred group, SOD and CAT levels were higher than in the UC group but lower than in the UC+Pred and UC+Rab groups. Glutathione levels were highest in the control group, with no significant differences among the other groups. MDA levels were significantly lower in the UC+Rab and UC+Pred groups compared to the UC group, but higher than in the control group. In the UC+Rab+Pred group, MDA levels were found to be increased when compared to the UC+Rab and UC+Pred groups. In our study, the application of rabeprazole in colitic rats was observed to increase antioxidant levels and reduce oxidative damage, DNA damage, and inflammation in serological, histological, and immunohistochemical analyses. These effects were similar to those of prednol, which has a place in UC treatment, but these effects were diminished when used in combination with prednol. Further and more comprehensive studies are needed to confirm these data on whether rabeprazole can be used in the treatment of ulcerative colitis due to its anti-inflammatory and antioxidant effects.