Kâmil Kepecioğlu'nun hayatı, eğitimciliği ve eserleri
Kâmil Kepecioğlu's life, education and works
- Tez No: 861605
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırmamızda Türk tarihi ve arşivciliğinde yaptığı çalışmalar ile önemli bir yere sahip olan Kâmil Kepecioğlu'nun hayatı, eğitimciliği, tarihçiliği ve eserleri konu edinilmiştir. Bu çalışmada tarihimizin aydınlatılmasında özverili çalışmaları olan Kâmil Kepecioğlu'nun askerlikten, tarihçiliğe ve arşivciliğe yönelimi, arşivcilik konusunda etkilendiği kişiler ile eserlerinin içerikleri hakkında bilgi verilmiştir. Hayatının önemli bir kısmını tarih araştırmalarına ayıran, pek çok kitap yayınlayan, dergilerde pek çok makale yazan Kâmil Kepecioğlu'nu tanıtmak, tarihe olan katkılarını ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Bursa'nın sosyo-ekonomik ve kültürel yapısının ortaya konulmasında Kâmil Kepecioğlu'nun yaptığı çalışmalar büyük önem arz etmektedir. Kâmil Kepecioğlu, Bursa'da yer alan pek çok yapı ile birlikte, burada yaşamış olan şahsiyetlerin hayatına ilişkin bilgiler vermiştir. Çalışmamız beş bölümden oluşmaktadır ve bu bölümlerin her biri bir konu üzerine odaklanmıştır. Birinci bölümde araştırmanın problem durumu, önemi ve amacı ortaya konulmuştur. İkinci bölümde kuramsal çerçeve ortaya konulmuştur. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemine ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Dördüncü bölümde Kâmil Kepecioğlu'nun hayatı, eğitimi, mesleki olarak bulunduğu görevler ve arşivcilik hayatına ilişkin bilgiler sunulmuştur. Kâmil Kepecioğlu'nun eserleri, yazıları, kitapları ve makalelerinin incelenmesine yer verilmiştir. Kâmil Kepecioğlu'nun kitap ve makaleleri kendi başlıkları altında incelenmeye çalışılmıştır. Kâmil Kepecioğlu ve ekibi tarafından hazırlanan Kâmil Kepeci Tasnifi'ne yer verilmiştir. Kâmil Kepeci Tasnifi'nin tüm ayrıntıları ile değerlendirilmesi çalışma kapsamımız gereği mümkün olmadığından dördüncü bölümde Kâmil Kepeci Tasnifindeki defter sayıları ve konularına ilişkin bilgi ve tablolara yer verilmiştir. Beşinci bölümde araştırmaya ilişkin sonuç kısmı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In our research, the life, education, historiography and works of Kâmil Kepecioğlu, who has an important place with his studies in Turkish history and archiving, are discussed. In this study, information about Kâmil Kepecioğlu's self-sacrificing work in enlightening our history, his orientation from military service to historian and archivism, the people he was influenced by in archiving, and the contents of his works are given. It is aimed to get to know Kâmil Kepecioğlu, who devoted a significant part of his life to historical studies, published many books and wrote many articles in journals, and to reveal his contributions to history. The studies of Kâmil Kepecioğlu has of great importance in revealing the socio-economic and cultural structure of Bursa. Kâmil Kepecioğlu gave information about many buildings in Bursa and the lives of the people who lived here. Our study consists of five chapters, and each of these chapters focuses on a topic. In the first chapter, the problem situation, importance and purpose of the research are presented. In the second section, the theoretical framework is presented. In the third section, information about the research method is given.In the fourth chapter, information about Kâmil Kepecioğlu's life, education, professional duties and archiving life are presented. Kâmil Kepecioğlu's works, writings, books and articles are examined. Kâmil Kepecioğlu's books and articles have been tried to be introduced under their own titles. Kâmil Kepeci Classification prepared by Kâmil Kepecioğlu and his team is included. Since it is not possible to evaluate the Kâmil Kepeci Classification in full detail due to the scope of our study, information and tables regarding the number of books and subjects in the Kâmil Kepeci Classification are included in the fourth chapter. The fifth chapter contains the conclusion of the research.