Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığının sigara bağımlılığı, psikolojik iyi oluş ve çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Examination of social media addiction among university students in terms of smoking addiction, psychological well-being, and various variables
- Tez No: 861610
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığının sigara bağımlılığı, psikolojik iyi oluş ve çeşitli değişkenler açısından incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinde öğrenim gören 588 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Medya Bağımlılık Ölçeği-Öğrenci Formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi ve Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanılmıştır. Sosyal medya bağımlılık düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını test etmek için iki kategorili değişkenlerde t testi, 3 ve daha fazla kategorili değişkenlerde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Katılımcıların sosyal medya bağımlılığı ile sigara bağımlılığı ve psikolojik iyi oluş arasında ilişkileri incelemek amacıyla Pearson Korelasyon analizi ve yordayıcılığı test etmek için Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığı düzeyi düşük bağımlılık, sigara bağımlılığı düzeyi orta bağımlılık ve psikolojik iyi oluş düzeyi ise yüksek olarak saptanmıştır. Sosyal medya bağımlılığı cinsiyet, yaş, gelir düzeyi, anne-baba eğitim düzeyi ve sosyal medya kullanım süresi değişkenine göre farklılaşmadığı bulgulanmıştır. Sosyal medya bağımlılığı ile psikolojik iyi oluş arasında negatif yönde ve sigara bağımlılığı ile pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı ilişki bulunmuştur. Ayrıca sosyal medya bağımlılık puanların üzerinde psikolojik iyi oluşun anlamlı negatif yordayıcı olduğu, sigara bağımlılığının ise sosyal medya bağımlılığını yordamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular alanyazın ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the relationship between social media addiction and smoking addiction, psychological well-being, and various other variables among university students. The study group consists of 588 students studying at Ankara Hacı Bayram Veli University. In order to collect data for the research, a Personal Information Form, Social Media Addiction Scale-Student Form, Fagerström Nicotine Dependence Test, and Psychological Well-Being Scale were utilized. T-tests were used for two-categorical variables, and one-way analysis of variance (ANOVA) was employed for three or more categorical variables to test whether social media addiction levels differed according to various variables. Pearson Correlation analysis was used to examine the relationships between participants' social media addiction, smoking addiction, and psychological well-being. Multiple Linear Regression Analysis was employed to test predictability. According to the findings of the research, social media addiction level among university students was categorized as 'low addiction,' smoking addiction level as 'moderate addiction,' and psychological well-being level as 'high.' It was found that social media addiction did not differ based on gender, age, income level, parental education level, and social media usage duration. A low-level significant relationship was found between social media addiction and psychological well-being, and a positive, low-level relationship with cigarette addiction. A negative and weak significant relationship was observed between social media addiction and psychological well-being. Furthermore, it was concluded that psychological well-being significantly negatively predicted social media addiction scores, while smoking addiction did not predict social media addiction. The findings of the research were discussed in light of the literature, and recommendations were provided.