Ortaöğretim muhasebe ve finansman alanında mesleki ve teknik eğitime olan ilginin azalma nedenleri: Öğretmenler üzerine bir araştırma
Reasons for the decrease interest in vocational and technical education in the field of secondary education accounting and finance: A research on teachers
  1. Tez No: 861615
  2. Yazar: ASLI KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
2016-2017 yılından itibaren meslek liselerinde muhasebe alanı öğrenci sayısı hızla azalmaktadır. 2016 yılında 120 bin olan öğrenci sayısı 2024 yılında 47 bine gerilemiştir. Bu çalışmanın amacı, öğrenci sayısının azalma nedenlerini akademinin gündemine taşımayı, konunun tartışılmasını ve çözüm önerileri üretilmesini sağlamayı hedeflemektedir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma grubunu; Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisindeki muhasebe alanı okul ve öğretmen sayısı fazla olan 7 ilçeyi (Keçiören, Mamak, Yenimahalle, Çankaya, Sincan, Altındağ, Etimesgut) kapsamaktadır. Çalışma, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı örgün eğitim kurumlarında en az 15 yıl görev yapan ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 130 alan öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada amaçlı örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmış; verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz ve içerik analizi kullanılmıştır. Meslek liselerinde muhasebe alanı öğrenci sayısının yıldan yıla azalmasının önüne geçilmesi için elde edilen bulgular sonucunda birtakım çalışmalar yapılması gerektiği ortaya çıkmıştır. Bu bulgularda; meslek liselerinin zorunlu eğitimden çıkarılarak öğrencilerin yeteneklerine göre planlanması, adrese dayalı okul tercihinin kaldırılması, ticaret meslek liselerinin tekrar açılması ve sınavla öğrenci alınması, ek puan ve sınavsız geçiş hakkının geri getirilmesi, alan tanıtımlarının ulusal ölçekte profesyonel bir ekip tarafından hazırlanması, okul idaresinin alan öğretmeni olmasının önemi belirtilmiştir. Bunların yanı sıra mezun öğrencilere kamu ve özel sektörde ayrıcalık ve teşvik adına gerekli çalışmaların yapılması gerektiğine değinilmiştir. Çalışma; ilgili alan yazına katkı sağlaması, mesleki eğitimde yapılan değişiklikler sonucu uygulamada karşılaşılan sorunların saptanması ve yapılacak düzenlemelere kaynaklık etmesi bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Since 2016-2017, the number of accounting students in vocational high schools has been decreasing rapidly. The number of students, which was 120 thousand in 2016, decreased to 47 thousand in 2024. The aim of this study is to bring the reasons for the decrease in the number of students to the academy's agenda, to ensure that the issue is discussed and solutions are produced. The study used qualitative research method. Working group; The accounting field within the borders of Ankara Metropolitan Municipality covers 7 districts (Keçiören, Mamak, Yenimahalle, Çankaya, Sincan, Altındağ, Etimesgut) with a high number of schools and teachers. The study consists of 130 field teachers who have worked for at least 15 years in formal education institutions affiliated with the General Directorate of Vocational and Technical Education and participated in the research voluntarily. Purposeful sampling method was used in the study. In the study, data were collected with a semi-structured interview form; Descriptive analysis and content analysis were used to analyze the data. As a result of the findings, it has been revealed that some studies need to be carried out in order to prevent the number of accounting students in vocational high schools from decreasing from year to year. In these findings; Removing vocational high schools from compulsory education and planning them according to students' abilities, abolishing address-based school preference, reopening trade vocational high schools and admitting students by examination, bringing back the right to pass without additional points and exams, preparing field introductions by a professional team on a national scale, ensuring that the school administration has field teachers. its importance is stated. In addition, it was mentioned that necessary studies should be carried out to provide privilege and encouragement to graduate students in the public and private sectors. Study; It is important in terms of contributing to the relevant literature, identifying the problems encountered in practice as a result of the changes made in vocational education, and providing a source for the regulations to be made.