Geleneksel Türk sanatlarıyla ilgilenen bireylerin psikolojik sağlamlıklarının ve öz duyarlılık düzeylerinin incelenmesi
Examination of psyschological resilience and self compassion levels of individuals interested in traditional Turk art
- Tez No: 861627
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE GÜNDOĞDU MEYDANERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, Geleneksel Türk Sanatlarıyla ilgilenen bireylerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ve öz duyarlılık seviyelerinin incelenmesini amaçlamaktadır. Geleneksel sanatlar, kültürel mirasın önemli bir parçasıdır ve bu sanat formları, birçok kişi için ruhsal dengeyi sağlama, kendini ifade etme ve içsel bir memnuniyet kaynağı olabilir. Araştırmanın katılımcıları, Geleneksel Sanatlarla ilgilenen bireyler arasından seçilmiştir. Katılımcıların seçimi, gönüllü örneklem yöntemiyle yapılmıştır. Araştırma verileri, Öz-duyarlılık Ölçeği, Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu aracılığıyla toplanmıştır. Öz-duyarlılık Ölçeği, bireylerin içsel dünyalarını anlamak, kendi duygusal deneyimlerine duyarlı olma ve kendileriyle olumlu ilişkide olma yeteneklerini değerlendirmek için kullanılmıştır. Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ise, bireylerin zorluklarla başa çıkma becerilerini, olumsuz durumlara karşı dirençlerini ve olumlu bir ruh hali geliştirme kapasitelerini ölçmek amacıyla kullanılmıştır. Kişisel Bilgi Formu ise katılımcıların demografik ve sanatla ilgili bilgilerini içermektedir. Bu araştırma, ilişkisel tarama modeline uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Geleneksel sanatlarla ilgilenen bireylerin psikolojik sağlamlık ve öz duyarlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için istatistiksel analizler yapılmıştır. Elde edilen veriler, katılımcıların sanatla ilgilenme düzeyleri, psikolojik sağlamlık seviyeleri ve öz duyarlılık düzeyleri arasındaki ilişkileri ortaya koymaktadır. Bu çalışma, geleneksel Türk sanatların bireylerin psikolojik sağlamlığına ve öz duyarlılık düzeylerine potansiyel olumlu etkileri olduğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın sonuçları, Geleneksel Türk Sanatların ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkilerini vurgulayarak, bu sanat formlarının terapi, kendini ifade etme ve kişisel gelişim araçları olarak daha yaygın bir şekilde kullanılmasını destekleyebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the resilience levels and self-sensitivity levels of individuals who are interested in traditional arts. Traditional arts are an important part of our cultural heritage, and these art forms can be a source of spiritual balance, self-expression and inner satisfaction for many. Participants of the research were selected from individuals who are interested in traditional arts and students studying in the Traditional Turkish Arts Department of Fine Arts Faculty of Universities. The selection of the participants was made by the voluntary sampling method. Research data were collected through Self-Compassion Scale, Psychological Resilience Scale and Personal Information Form. The Self-Compassion Scale was used to assess individuals' ability to understand their inner world, to be sensitive to their own emotional experiences, and to relate to themselves. The Resilience Scale, on the other hand, was used to measure individuals' ability to cope with difficulties, their resistance to negative situations, and their capacity to develop a positive mood. Personal Information Form, on the other hand, contains the demographic and artistic information of the participants. This research was designed in accordance with the relational screening model. Statistical analyzes were conducted to determine the relationship between psychological resilience and self-sensitivity levels of individuals who are interested in traditional arts. The data obtained reveal the relationships between the participants' levels of interest in art, their psychological resilience levels and their self-sensitivity levels. This study aims to show that traditional Turkish arts have potential positive effects on individuals' psychological resilience and self-sensitivity levels. By emphasizing the positive effects of traditional arts on mental health, the results of the research may support the more widespread use of these art forms as therapy, self-expression and personal development tools.