Attilâ İlhan'ın şiir coğrafyası
The geography of Attilâ İlhan's poetry
- Tez No: 861657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANİFE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Attilâ İlhan, Türk edebiyatının önde gelen şair, yazar ve düşünürlerindendir. Eserlerine şahsi hayatını ve bulunduğu mekânların izlerini yansıtan sanatçının şiirlerinde coğrafya önemli bir yer tutar. Çalışmamızda şairin şiirlerini edebiyat-coğrafya ilişkisi üzerinden incelenmesi amaçlanmıştır. Edebiyat-coğrafya ilişkisi, konusunu insandan alan edebiyat ile insanın çevreyle ilişkisini araştıran coğrafyanın birbiri üzerine etkisini değerlendiren bir inceleme alanıdır. İlhan'ın şiirlerinde coğrafya, terim anlamının ötesinde bölgenin iklimi, nüfusu, kültürü, şehir yaşamı ve tarihi gibi çeşitli yönlerden işlenmiştir. Gezip gördüğü veyahut yaşamış olduğu bölgelerin dışında kendi görüş ve fikirleri doğrultusunda ele aldığı dünyanın çeşitli yerlerinden mekanlar, İlhan'ın şiirlerinde yer almaktadır. Çalışmamızda sanatçının biyografisinden hareketle şiirlerinin coğrafyası, dil özellikleri dikkate alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Attilâ İlhan is one of the leading poets, writers and thinkers of Turkish literature. Geography has an important place in the poems of the artist, who reflects his personal life and the traces of the places he lived in in his works. In our study, it is aimed to examine the poet's poems through the relationship between literature and geography. The relationship between literature and geography is a field of study that evaluates the effects of literature, which takes its subject from humans, and geography, which explores the relationship between humans and the environment, on each other. In İlhan's poems, geography is discussed in various aspects, beyond the meaning of the term, such as the climate, population, culture, city life and history of the region. Places from various parts of the world, which he deals with in line with his own views and ideas, apart from the regions he has visited or lived in, are included in İlhan's poems. In our study, based on the artist's biography, the geography and language features of his poems were examined.