Kariyer değerleri ve çalışma yaşam kalitesi algısı: Sağlık çalışanları üzerine bir araştırma
Career values and perception of quality of work life: A study on healthcare professionals
  1. Tez No: 861658
  2. Yazar: DERYA SOYKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA ERKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kariyer değerleri ve çalışma yaşam kalitesi algısı, bireylerin iş yaşamlarını değerlendirme ve yönlendirme noktasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu iki kavram arasındaki ilişki, çalışan bireylerin çalışma hayatlarındaki tatmin düzeylerini belirlemekte büyük etkiye sahiptir. Bu nedenle bu çalışmanın amacı; sağlık çalışanlarının sahip olduğu kariyer değerlerinin çalışma yaşam kalitesi algısı üzerindeki etkisini ortaya çıkarmaktır. Bu amaç doğrultusunda Bolu'da sağlık sektöründe bulunan doktor, hemşire ve yardımcı sağlık çalışanlarından oluşan bir örneklem üzerinde nitel bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda, 14 soruluk yarı yapılandırılmış soru formu üzerinden kartopu örnekleme yöntemi ile seçilen 42 katılımcı ile derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen katılımcı paylaşımlarına betimsel analiz uygulanmıştır. Araştırma bulguları çerçevesinde sağlık çalışanlarının kariyere bakış açısı meslek grupları arasında benzer özellikler gösterirken hedeflere ulaşma noktasında farklılar olduğu görülmüştür. Elde edilen bulgular ışığında sağlık çalışanlarında kariyer değerleri olgusunun mesleki adanmışlık ve insanlığa faydalı olma temellerine dayalı olduğu belirlenmiştir. Bu bağlamda, katılımcıların kariyer değerlerinin çalışma yaşam kalitesini algılayış biçimlerine etki ettiği görülmektedir. Başka bir ifadeyle idealist değerler üzerinden gerçekleşen bir kariyer algısı sağlık çalışanlarının çalışma yaşam kalitesinin belirleyicisi olan unsurları farklı bir bakış açısı ile değerlendirmelerini beraberinde getirmektedir. Bu noktada çalışma yaşam kalitesi unsurları zaman zaman olumsuz olsa dahi kariyer değerlerinin de etkisiyle bu unsurları makul görebilme ya da olumsuzluklara rağmen iş motivasyonlarını ve iş performanslarını yüksek tutma çabası içerisinde oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Career values and perception of quality of work life play an important role in evaluating and directing individuals' work lives. The relationship between these two concepts has a great impact on determining the satisfaction levels of working individuals in their work lives. Therefore, the aim of this study is to reveal the effect of career values of healthcare professionals on their perception of quality of work life. In the line with this purpose, a qualitative research was conducted on a sample of doctors, nurses and allied health professionals in the health sector in Bolu. In this context, in-depth interviews were conducted with 42 participants selected by snowball sampling method through a 14-question semi-structured questionnaire. Descriptive analysis was applied to the obtained participant responses. Within the framework of the research findings, it has been observed that while the career perspective of healthcare professionals shows similar characteristics among occupational groups, there are differences in terms of achieving goals. In the light of the findings, it has been determined that the career values of healthcare professionals are based on professional dedication and being beneficial to humanity. It is observed that the career values of the participants affect the way they perceive the quality of work life. In other words, a career perception based on idealistic values leads healthcare professionals to evaluate the factors that determine the quality of work life from a different perspective. At this point, even if the quality of work life elements are negative from time to time, they are in an effort to see these elements as reasonable with the influence of career values or to keep their work motivation and work performance high despite the negativities.