Kasas Sûresi tefsiri ve metin incelemesi
Tafsir and text review of Surah al-Qasas
- Tez No: 861668
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL GÖKKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmamızda sûre tefsiri çerçevesinde Kasas sûresinin yapısal analizi ve metin incelemesi yapılmıştır. Tezimiz“Kasas Sûresi Hakkında Genel Bilgiler”ve“Sûrenin Yorum İncelemesi”olarak iki bölümde incelenmiştir. Sûrelerin bir bütün olduğu düşüncesinden hareketle söz konusu sûre ana konusu ile ilişkili olarak tefsir kaynakları üzerinden araştırılmış ve kendi içerisindeki bağlantıları ortaya çıkarılmıştır. Sonuç olarak Kur'ân'ın“dağınık”bir üsluba sahip olduğu iddiasıyla onun icâzını sorgulayan yaklaşımın aksine her sûrenin kendi içerisinde bir bütünlüğe sahip olduğu Kasas sûresi örneği ile açıklanmış ve sûre müstakil olarak ele alınarak bütünsel bir bilgiye ulaşma imkânı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, structural analysis and the text analysis of the Qasas surah were carried out within the framework of surah commentary. Our thesis has been examined in two parts:“General Information about the Surah al-Qasas”and“Review of the Interpratation of the Surah”. Based on the idea that the Surahs are a whole, the Surah in question has been researched through tafsir sources in relation to its main subject and its connections within itself have been revealed. As a result, in contrast to the approach that questions the coherence of the Qur'an with the claim that it has a“messy style”, it is explained that each surah has an integrity within itself, with the example of the Qasas surah and the opportunity to reach holistic information is provided by considering the surah independently.