Küresel kapitalizmin yükselen gücü: Çok uluslu şirketler bağlamında yaratıcı endüstriler
The rising power of global capitalism: Creative industries in the context of multinational corporations
- Tez No: 861671
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 362
Özet
Küresel kapitalizm tarihsel süreç boyunca birçok unsurlardan beslenerek günümüze kadar gelmeyi başaran en etkili sistem olmuştur. Özellikle küresel kapitalizmin ekonomi alanını ifade eden neoliberal politika unsurları, aynı şekilde günümüz teknoloji alanını ifade eden endüstri 4.0 unsurları ve son olarak sanat alanındaki dijitalleşme unsurları yirmibirinci yüzyıl küresel kapitalist sistemine birçok yenilikler katarak sistemin yeni bir boyut kazanmasını sağlamıştır. Yirmibirinci yüzyıl küresel kapitalizmin sahip olduğu tüm bu unsurlar aynı zamanda yirmibirinci yüzyılın yükselen gücü olan yaratıcı endüstrilerin oluşmasında etkili olan unsurlar olmuştur. Nitekim küresel kapitalizmin yeni söylemi olan yaratıcı endüstrilerin içinde barındırdığı her bir endüstriler, küresel ekonomilerde sanatı, teknolojiyi ve ekonomik değerleri bir araya getiren en önemli kavramlardır. Bu sayede küresel kapitalizm aracılığıyla piyasa mekanizmasına kolaylıkla dâhil olan yaratıcı endüstriler, bir bakıma küresel kapitalizmin yeni bir dinamik gücü olmayı başarmıştır. Yaratıcı endüstrilerin kapitalist sistemdeki güçlü dinamik yapısının arkasında ise kuşkusuz küresel kapitalizmin en önemli aktörlerinden olan çok uluslu şirketler yer almaktadır. Çok uluslu şirketler sahip oldukları teknolojik alt yapılarıyla, ekonomik güçleriyle ve kültürel sanatsal değerleri oluşturma yeteneğiyle yaratıcı endüstrileri büyüten ve geliştiren kurumlar olmuştur. Bu açıdan küresel kapitalist sistemde çok uluslu şirketlerin hâkimiyet kurduğu ekonomi, teknoloji ve sanat alanlarında göstermiş olduğu her bir faaliyet yaratıcı endüstrilere hizmet etmektedir. Bu doğrultuda tez çalışmasının amacı; küresel kapitalist sistemde var olan ekonomi, teknoloji ve sanat olgularıyla kendisine bir hâkimiyet alanı oluşturan çok uluslu şirketlerin yaratıcı endüstrilere sağladığı yenilikler ve yaratıcı endüstriler üzerinde oluşturduğu etkiler vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Global capitalism is the most effective system that has survived to this day by being nourished by many elements throughout the historical process. Particularly neoliberal policy elements expressing the economic field of global capitalism, likewise industry 4.0 elements expressing today's technology field and finally digitalization elements in the field of art have added many innovations to the twenty-first century global capitalist system and enabled the system to gain a new dimension. All these elements of twenty-first century global capitalism are also effective in the formation of creative industries, which are the rising power of the twenty-first century. As a matter of fact, each industry included in the creative industries, which is the new discourse of global capitalism, is the most important concept that brings together art, technology, and economic values in global economies. In this way, creative industries are easily included in the market mechanism through global capitalism have managed to become a new dynamic force of global capitalism in a sense. Multinational companies, which are one of the most important actors of global capitalism, are undoubtedly behind the strong dynamic structure of the creative industries in the capitalist system. Multinational companies are institutions that grow and develop creative industries with their technological infrastructure, economic power, and ability to create cultural and artistic values. In this respect, every activity carried out in the fields of economy, technology, and art, where multinational companies dominate in the global capitalist system, serves the creative industries. In this respect, each activity carried out in the fields of economy, technology, and art, where multinational companies dominate in the global capitalist system, serves the creative industries. In this regard, in this thesis study it is emphasized that the innovations provided to the creative industries and the effects they have on the creative industries by multinational companies establishing a dominance area with the phenomena of economy, technology and art which are already existing in the global capitalist system.