Farklı tipteki hızlı üst çene genişletme vidalarının mekanik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of mechanical properties of different types of rapid maxillary expansion screws
  1. Tez No: 861692
  2. Yazar: ELİF EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER BEYZA HANCIOĞLU KIRCELLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, farklı tipteki hızlı üst çene genişletme vidalarının mekanik özelliklerinin değerlendirilmesidir. Keles Keyless Expander (KKE), Leone A2620 Orthogonal Arm ve Forestadent Snaplock Expander olmak üzere 3 adet hızlı üst çene genişletme vidalarının mekanik özellikleri İstanbul Arel Üniversitesi POTKAM Araştırma Merkezinde Devotrans CKS-III çekme-basma cihazı altında gösterdiği kuvvetler test edilmiştir. Ayrıca, Taramalı Elektron Mikroskobu kullanılarak her vidanın başlangıç ve bitim görüntüleri değerlendirilmiştir. Vidaların mekanik özelliklerinin değerlendirilmesinin yapabilmesi için hepsi aynı alçı dental model üzerine yerleştirilmiştir. Devotrans CKS-III basma-çekme cihazı, 1'den-20'ye kadar olan vida aktivasyonlarında oluşturulan kuvvetleri kaydetmiştir. Her vida on kere test edilmiştir. Farklı tipteki vidaların hangi turlarda kaç newtonluk kuvvet gösterdiğini ve aktive edilen turlar arasındaki karşılaştırmalarını Kruskal- Wallis, Shapiro-Wilk,Friedman ve Dunn testleri ile istatiksel analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmamız sonucunda, grup içi kuvvetler değerlendirildiğinde vidaların 1. aktivasyon kuvvet ortancaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Keles Keyless Expander HÜÇG vidası en yüksek kuvveti göstermiştir. 1.-20. aktivasyona kadar olan grup içindeki kuvvet ortancaları karşılaştırıldığında sırasıyla en fazla Forestadent, KKE ve Leone grubunda yüksek bulunmuştur. Gruplar arası vidalara ait karşılaştırma sonuçlarında, Forestadent ve KKE grubu istatiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır ancak Leone grubu diğer iki gruba göre kuvvetleri istatiksel olarak daha düşük bulunmuştur.Bu çalışmanın sonucunda her aktivasyonda iletilen kuvvet miktarı sırasıyla en fazla Forestadent, Keyless ve Leone vidalarında bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this in vitro study was to evaluate the mechanical properties of different types of rapid maxillary expansion screws.The mechanical properties of 3 rapid maxillary expansion screws, Keles Keyless Expander (KKE), Leone A2620 Orthogonal Arm and Forestadent Snaplock Expander, were tested at the Istanbul Arel University POTKAM Research Center, and the forces they showed under the compression-pull device Devotrans CKS-III. In addition, the first and last images of each screw were evaluated using Scanning Electron Microscopy. All of them were placed on the same plaster dental model so that the mechanical properties of the screws could be evaluated. The Devotrans CKS-III compressiın-pull device recorded the forces generated in each screw activations from 1 to 20. Each screw has been tested ten times. Statistical analysis of different types of screws showing how many newtons of force in which turns and comparisons between the activated forces were carried out by Kruskal-Wallis, Shapiro-Wilk, Friedman and Dunn tests.As a result of our study, when the forces within the group were evaluated, a statistically significant difference was found between the first round force medians of the screws. The KKE RME screw showed the highest force. When the strength medians in the group from the 1st to the 20th round were compared, they were found to be highest in the Forestadent, KKE and Leone groups, respectively. In the comparison results of the screws between the groups, it was not found to be statistically significant difference in the Forestadent and KKE groups, but the forces of the Leone group were found to be lower than the other two groups.It was determined that the rapid maxillary expansion screws that showed the most force in different activation rounds were Forestadent, Keyless and Leone, respectively.