Örgüt kültürünün kantitatif ve kalitatif araştırma yönteminin birlikte kullanılması yolu ile araştırılması
Research on organizational culture using both quantitative and qualitative techniques
  1. Tez No: 86171
  2. Yazar: TUNÇ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Günümüzde organizasyonlar kaynaklan etkin şekilde kullanma konusunda daha fazla dikkatli olmak durumundadırlar. Bu etkinlik çabası karmaşık, çetrefilli bir konudur, keza organizasyonların çıktısı olan ürün ve hizmetler bir şekilde o sistem içinde çalışan kişilerin birikim ve performansları ile ilişkilidir. Son 30 yıllarda örgütlerde uygulamaların yöntemsel açıdan değiştirilmeye çalışlımasının sonuçsuz olduğu, uygulamaların dışında başka şeylerin de değişmesi gerektiği artık kabul gören bir çıkarımdır. Bu noktada Albert Einstein'ın“bugünkü sorunları yaratan yaklaşımlar ile bugünkü sorunları çözemezsiniz !”anektodunu hatırlatmak isterim. Örgüt kültürü konusunda ki çalışmalar günümüzde hem akademisyenlerin hem de profesyonellerin dikkatini çekmektedir. Bu konuda 80' 1 i yıllann başında artan akademik çalışmalardan sonra günümüzde de artan bir oranda şirket uygulamaları söz konusudur. Bu çalışma organizasyonlarda, uygulamalardan önce değişmesi gereken konulann anlaşılmasına yönelik olarak tasarlanmış ve yürütülmüş bir kültür analizi çalışmasıdır. Bu konuda literatürde iki temel araştırma yaklaşımı yer almaktadır: Bunlardan ilki araştırma enstrümanları aracılığı ile yürütülen, kişilerin görüşlerinin belirli bir model dahilinde toplandığı kantitatif araştırmalardır. Diğeri ise kişilerin görüşlerinin sözel olarak, açık uçlu sorular aracılığı ile toplandığı kalitatif araştırmalardır Bu çalışma sırasında her iki yöntem de farklı avantajlarından dolayı bir arada kullanılmıştır. Her iki yönteminde güçlü ve zayıf tarafları vardır : kantitatif araştırma belirli bir perspektif açısından bakar ve sürecin yapısından kaynaklanan ölçüm güçlükleri içerir. Kalitatif araştırma süreci ise yürütülmesi zor, yüksek nitelikli? emek yoğun bir çalışma türüdür. Kantitatif araştırma yöntemi farklı popülasyonlan birbirleri ile kıyaslayabilmek açısından güçlü bir yaklaşım olmakla birlikte kalitatif yöntem belli bir grup hakkında daha detaylı ve özgün bilgi edinilmesi gerektiği durumlarda tercih edilmelidir. IVBu çalışmada her iki yöntemin de kullanılmasının nedeni her iki yöntemin avantajlarından faydalanılabilmesidir. Juran Enstitüsü ve Teleometrics International tarafından geliştirilmiş araştırma enstrümanı modifiye edilmiştir (bkz. Bölüm 3.2.1.3). Kalitatif araştırma sırasında da sözel verilerin analiz edilmesi sırasında“7 Yeni Kalite yada diğer adı ile 7 yönetim ve planlama teknikleri kullanılmıştır. Araştırma, örgüt kültürü konusundaki literatür hakkında kapsamlı bir özet de sunmaktadır. Ancak bu çalışmanın özgün kısmı kalitatif araştırma sürecine getirdiği katkı ve yeniliktir. Yönetim ve planlama tekniklerinin kalitatif araştırma sürecine uyarlanması sürecin sistematikleşmesini, sadeleşmesini, hızlandırılmasını sağlamış ve etkinleştirmiştir. Bu araştırma Juran Enstitüsü ve Teleometrics International tarafından geliştirilmiş olan kantitatif araştırma ölçüm aletinin, ölçtüğünü iddia ettiği konulan ölçtüğünü dolayısı ile yapısal geçerliliği olduğunu göstermiştir. Anket sonuçlan üzerinde gerçekleştirilen Cronbach Alfa güvenilirlik analizi çalışması da anketin güvenilir olduğunu göstermiştir. Kalitatif araştırma sırasında kullanılan ”7 yönetim ve planlama tekniği“ çalışma öncesi öngörüldüğü üzere kalitatif araştırma sürecini kolaylaştırmış, etkinleştirmiştir. Bu tekniklerin kullanılması aracılığı ile oluşturulan kalitatif araştırma süreci ”iyileştirici faaliyetler" açısından anlamlı ve pratik çıktılar üretilmesini sağlamıştır. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise moderatörün tekniklere hakim olması ve teknikleri işçilerin de anlayabileceği şekilde uygulamasıdır. Bu çerçevede kantitatif araştırma sureci teşhisler konusunda genel, rakamsallaştınlmış teşhisler konulmasını, konunun somutlaşmasını ve elle tutulabilir hale gelmesini sağlamıştır. Diğer taraftan kalitatif araştırma sürecinin çıktılan bu genel yargıların detaylandınlmasını ve örgütün çalışanlannın dili ile ifade edilebilmesini sağlamıştır. Kısaca hibrid (kantitatif ve kalitatif bir arada) çalışma teşhislerin, somut ve şirketin gerçeklikleri ile ilişkili bir şekilde elde edilmesini sağlamıştır. Çalışmanın bulgulan literatür ile paralellik göstermektedir. Çalışmanın ileri aşaması araştırmanın belirli aralıklarla, farklı sektörler ve şirketlere uygulanması şeklinde olabilir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today organizations have become more sensitive in utilizing their resources effectively. This effectiveness effort is an intricate problem since the quality of the products and services which are the outputs of organizations is somehow dependent on different facets of human factors. During the last 30 years, system designers have experienced that trying to change organizational practices through suggesting new and improved work flows is generally in vain. This fact points designers and managers that in order any change to happen there are other prerequisites than new activities. In this respect I want to mention a saying of Albert Einstein“old approaches who created today's problems cannot help us solve tomorrow's problems !”. Studies on organizational culture attracts the attention of both academicians and professionals. Studies first have augmented in the academic field in the early 80's. Nowadays growing interest of professional business life is present. This thesis study and its research methodology aims to assist change process by providing a better understanding about organizational culture and respective assessment methodologies. In the literature, two major approaches are present. This thesis, utilizes both approaches with the idea that both approaches have different advantages hence have complementary roles. The first approach is the quantitative one, which gathers people's opinion from a theoretical perspective by means of forced choice method. The second approach is the qualitative approach, which gathers people's opinion, in terms of verbal information, in direction of open ended questions. Both techniques have some advantages and disadvantages. The disadvantage of the quantitative approach is that it evaluates from a perspective and misses others and by nature measurement is a problematic topic. The disadvantage of the qualitative technique is that the processing of the verbal language is a very difficult and time consuming activity VIIn case different populations are to be compared it is better to utilise the quantitative approach. On the contrary when specific details about a group are to be understood qualitative approach is more suitable. In this research comparison of both approaches have been used for the sake of combining the advantages of both techniques. In this research a survey instrument developed in collaboration of Juran Institute and Teleometrics International will be applied after a translation and a slight modification of the measurement technique. During the qualitative research process, new quality techniques (7 management and planning tools) will be applied for processing the verbal information which is a difficult and time consuming process. This thesis study presents a brief but a complete picture about organizational culture literature. However the originality and importance of this study originates from the fact that here, it is proposed a very brief and structured approach in processing verbal information to understand the organizational culture. In brief, this study propose a new, easier, faster and improved qualitative research process. One of the findings is about the survey instrument designed by Juran Institute and Teleometrics International. It is found that the survey instrument has the construct validity. Also the Cronbach Alfa reliability analysis has shown that the instrument is reliable. 7 management and planning tools have proven to be practical and effective during the qualitative research process as suggested before. This research process formulated by use of management and planning tools, have provided meaningful and practical results in terms of“corrective actions.”Briefly saying, while quantitative research process resulted in overall, concrete and quantified diagnosis, qualitative research process generated detailed analysis, explanations to better define the above overall results. Qualitative research generated its outputs by means of a language specific to people from the organization. Consequently this hybrid (using both quantitative and qualitative approach) study helped us in obtaining the organizational analysis in an objective way and also close to the organizational reality. vn