Adölesan (10-13 yaş) judocularda tabata antrenman protokolünün seçili fiziksel ve motorik özelikler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of tabata training protocol on selected physical and motoric characteristics in adolescent (10-13 years old) judoka
  1. Tez No: 861736
  2. Yazar: ÜNAL YALÇINKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK CEM AKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı adölesan (10-13 yaş) judocularda tabata antrenman protokolünün seçili fiziksel ve motorik özelikler üzerine etkisinin incelenmesidir. Bu amaca yönelik olarak yaşları 10-13 yaş arasında değişen, 42 sporcu çalışma (tabata), 40 sporcu kontrol olmak üzere toplam 82 judo sporcu çalışmamıza katılmıştır. Çalışma 8 hafta ve haftanın 3 günü olacak şekilde düzenlenmiştir. Çalışma grubu mevcut judo antrenmanlarına başlamadan önce 20 dk olarak planlanmış tabata antrenmanı yaparken kontrol grubu mevcut judo antrenmanlarına devam etmiştir. Ölçümler ön test ve son test alınarak deneysel modelleme yöntemi ile yapılmıştır. Sporculara antropometrik ve vücut kompozisyonu ile eurofit test bataryası ölçüm testleri uygulanarak tabata antrenmanın etkisi araştırılmıştır. Bu çalışmada elde edilen veriler lisanlı SPSS 25 paket programı ile analiz edildi. Gruplar arasındaki farklılıklar incelenirken bağımlı ve bağımsız örneklem t testinden, sürekli değişkenler için pearsonkorelasyon testlerinden yararlanılmıştır. Çalışma ve kontrol grubunun antropometrik ve vücut kompozisyonu ölçüm değerlerinin ön ve son test sonuçları karşılaştırıldığında; boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, yağsız kütle, kemik kütlesi ve kas kütlesi değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of tabata training protocol on selected physical and motoric characteristics in adolescent (10-13 years old) judoka. For this purpose, 82 judo athletes, aged between 10 and 13, participated in our study, 42 of whom were study tabata athletes and 40 of whom were control athletes. Our research was conducted over a period of 8 weeks and 3 days per week, and measurements were taken using the experimental modeling method with pre- and post-tests. The scope of tabata training was investigate by applying anthropometric, body composition, and Eurofit test battery measurement tests to the athletes. Data analysis was performed using the SPSS 25.0 software. When examining the differences between groups, dependent and independent tests were used, and Pearson distribution tests were used for continuous variables. When the anthropometric and body composition measurement values of the study and control groups were compared pre- and post-tests, statistically significant differences were found in height, body weight, body mass index, lean mass, bone mass, and muscle mass values.