Özgür Aras Tüfek'in çocuk kitaplarının çocuk edebiyatının temel ilkeleri ve değerler eğitimi açısından incelenmesi
Review of Özgür Aras Tüfek's children's books in terms of basic principles of children's literature and values education
- Tez No: 861744
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bu araştırmada Özgür Aras Tüfek'in çocuk kitapları, çocuk edebiyatının temel ögeleri ve değerler eğitimi açısından incelenmiş; çocuk edebiyatının temel ilkeleriyle uyumluluğu, MEB'in on kök değere yönelik içeriği ve bu içeriği işleyişi açısından değerlendirilmiştir. Araştırma,“Özgür Aras Tüfek'in Çocuk Kitaplarının Çocuk Edebiyatı Kriterleri Açısından İncelenmesi”ve“Özgür Aras Tüfek'in Çocuk Kitaplarının Değerler Eğitimi Açısından İncelenmesi”başlıklarında yapılmıştır.“Özgür Aras Tüfek'in Çocuk Kitaplarının Çocuk Edebiyatı Kriterleri Açısından İncelenmesi”başlığında eserlerin çocuk edebiyatının genel kabul görmüş kriterlerine dış yapı ve iç yapı özellikleri açısından uygunluğu incelenmiştir.“Özgür Aras Tüfek'in Çocuk Kitaplarının Değerler Eğitimi Açısından İncelenmesi”başlığında ise söz konusu eserler MEB'in on kök değer olan“adalet, dostluk, dürüstlük, öz denetim, sabır, saygı, sevgi, sorumluluk, vatanseverlik, yardımseverlik”değerlerine yönelik içeriği ve bu içeriği işlemesi yönüyle incelenmiştir. Bu çalışmada Özgür Aras Tüfek'in“Türkçenin Muhafızları”adını verdiği ağırlıklı olarak ortaokul öğrencileri yaş grubuna yönelik olan“Bir Kelime Seyyahı, Simurg'a Yolculuk, Mutluluk Bilgisi, Kelimelerin Işığı, Gönüllerin Hocası”şeklinde isimlendirilen beş kitaplık serisi ve“Evsiz Ben'in Hikâyesi”adlı bir çocuk masalı incelenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırma başında literatür taraması yapılmış; çocuk edebiyatı, değerler eğitimi ve Türkçe eğitimiyle ilgili kaynaklar taranmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Özgür Aras Tüfek kitapları ele alınarak çocuk edebiyatı kriterleri ve değerler eğitimi açısından incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, Özgür Aras Tüfek's children's books were examined in terms of basic elements of children's literature and values education; It was evaluated in terms of its compatibility with the basic principles of children's literature, its content regarding the ten corevalues of the Ministry of Education, anditstreatment of this content. There search was conducted under the titles“An Examination of Özgür Aras Tüfek's Children's Books in Terms of Children's Literature Criteria”and“An Examination of Özgür Aras Tüfek's Children's Books in Terms of Values Education”. Under the title“Examination of Özgür Aras Tüfek's Children's Books in Terms of Children's Literature Criteria”, the suitability of the Works to the generally accepted criteria of children's literature in terms of external structure and internal structure features was examined. Under the title of“Examination of Özgür Aras Tüfek's Children's Books in Terms of Values Education”, the contents of the works in question regarding the MEB ten core values of“justice, friendship, honesty, self-control, patience, respect, love, responsibility, patriotism, helpfulness”and their content processing were exemined. In this study, Özgür Aras Tüfek's series of five books called“Türkçenin Muhafızları”including“Bir Kelime Seyyahı, Simurg'a Yolculuk, Mutluluk Bilgisi, Kelimelerin Işığı, Gönüllerin Hocası”which are mainly aimed at the age group of secondary school students, and a children's fairy tale called“ Evsiz Ben'in Hikâyesi ”were examined. The data of there search was obtained by document analys is method, which is one of the qualitative research methods. A literature review was conducted at the beginning of the research; resources related to children's literature, values education and Turkish education were scanned. According to the results obtained, Özgür Aras Tüfek books were examined in terms of children's literature criteria and values education.