Examination of teachers' self-reported practices and environmental settings in supporting the creativity of preschool children
Okul öncesi çocukların yaratıcılığının desteklenmesinde öğretmenlerin bildirdiği uygulamaların ve çevresel ortamların incelenmesi
  1. Tez No: 861745
  2. Yazar: GAMZE GÜNCE ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP SEVİMLİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin yaratıcılık ile ilgili görüşlerini, bildirdikleri uygulamalarını, sınıf öğrenme ortamını ve materyallerini okul öncesi çocukların yaratıcılığını destekleme açısından incelemektir. Bu araştırmanın örneklemini Ankara ilinin üç ana ilçesinde devlet kurumlarında ve özel kurumlarda çalışan okul öncesi öğretmenleri oluşturmaktadır. Çalışmaya katılan 20 okul öncesi öğretmeninden 10'u özel kurumda, 10'u devlet kurumunda çalışmaktadır. Bu çalışma nitel bir çalışmadır ve bu çalışma kapsamında veriler üç farklı ölçme aracı ile toplanmıştır. Öğretmenlerin öğrencilerin yaratıcılıklarını desteklemek adına yapmış oldukları uygulamalara etkisi olabilecek okuldaki fiziki şartların değerlendirilmesi için Fiziksel Çevre ve Materyal Envanteri uygulanmıştır. Bunun yanı sıra okul öncesi öğretmenlerinin yaratıcılık ile ilgili görüşlerini ve öğrencilerin yaratıcılıklarını desteklemek adına neler yaptıklarını derinlemesine anlamak için katılımcılara yarı yapılandırılmış görüşme soruları sorulmuştur. Görüşme verilerini tanımlamak, kodlamak, kategorize etmek ve verilerdeki birincil kalıpları takip etmek için içerik analizi kullanılmıştır. Bunlara ek olarak, öğretmenlerin öğrencilerin yaratıcılıklarını desteklemek adına yapmış oldukları uygulamaların güvenirliğini anlamak adına öğrencilerin portfolyoları incelenerek analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine teachers' views on creativity, self-reported practices of preschool teachers, the classroom learning environment, and materials in terms of supporting the creativity of preschool children. The sample for this research consists of preschool teachers working in public and private schools in three main districts of Ankara province. Among the twenty preschool teachers participating in the study, ten were working in private schools, and ten were working in public schools. This is a qualitative study, and data were collected using three different measurement tools within the scope of this study. The Physical Environment and Material Checklist were implemented to assess the physical conditions in the school that could have an impact on the practices of teachers in supporting students' creativity. In addition, semi-structured interview questions were posed to participants to gain a deep understanding of the views of preschool teachers on creativity and what they do to support students' creativity. Content analysis was used to describe, code, categorize, and identify primary patterns in the interview data. Furthermore, to understand the reliability of the practices of teachers in supporting students' creativity, the portfolios of students were examined and analyzed.