Problem davranışı olan ergenlerin ebeveynlerine verilen iletişim becerileri eğitiminin ebeveynlerin ebeveyn yetkinlik algısı ve aile işlevlerine etkisi
The effect of communıcatıon skılls traınıng gıven to the parents of adolescents wıth problem behavıor on parents perceptıon of parental competence and famıly functıons
- Tez No: 861750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, problem davranışı olan ergenlerin ebeveynlerine verilen iletişim becerileri eğitiminin; ebeveynlerin ebeveyn yetkinlik algısı ve aile işlevlerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Araştırma ön test- son test, kontrol gruplu yarı deneysel yöntemle 20 müdahale, 20 kontrol grubunda olmak üzere 40 ebeveyn ile yürütüldü. Araştırmada etik kurul onayı ve katılımcılardan yazılı bilgilendirilmiş gönüllü olur alındı. Veriler; kişisel bilgi formu, Ebeveyn Yetkinlik Ölçeği (EYÖ), Aile Değerlendirme Ölçeği (ADÖ) kullanılarak toplandı. Müdahale grubuna, İletişim Becerileri Eğitim Programı haftada bir 90 dakikalık olan ve 8 hafta süren oturumlarla uygulandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama) ile karşılaştırmalı analizlerde Ki-kare, İndependent T Testi, Paired-Samples T Testi, Mann-Whitney U Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the effects of communication skills training provided to parents of adolescents with problem behaviors on the parents' perceptions of parental competence and family functions. The research utilized a pre-test-post-test, quasi-experimental method with control groups, involving 40 parents divided into 20 intervention and 20 control groups. Ethical committee approval was obtained, and informed consent was collected from the participants. Data were gathered using a personal information form, the Parental Competence Scale (PCS), and the Family Assessment Scale (FAS). The intervention group received the Communication Skills Training Program in sessions lasting 90 minutes each week for 8 weeks. Descriptive statistics (number, percentage, average) were used in the analysis of the data, and Chi-square, Independent T Test, Paired-Samples T Test, Mann-Whitney U Test were used in comparative analyses.