Fitness ve crossfit yapan bireylerde kas dismorfisi semptomlarının incelenmesi
Investigation of muscle dysmorphia symptoms in individuals engaging in fitness and crossfit exercise
- Tez No: 861751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK CEM AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Araştırmamızda fitness ve crossfit egzersizlerinin kas dismorfisi semptomları üzerindeki muhtemel etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma crossfit ve fitness salonlarına giden, en az 1 yıl fitness ve crossfit ile düzenli olarak ilgilenmiş 18 yaş ve üzeri 100 fitness ve 100 crossfit olmak üzere toplamda 200 gönüllü erkek katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. YÖNTEM: Katılımcılara, toplamda 13 sorudan oluşan kişisel ve demografik bilgileri içeren bir anket uygulanmıştır. Ayrıca McCreary ve Sasse (2000) tarafından geliştirilip Yıldız (2015) tarafından Türkçe'ye uyarlanan Kas Yoksunluğu Ölçeği (KYÖ) ve Marsh ve arkadaşları (1994) tarafından geliştirilmiş, Marsh, Aşçı ve arkadaşları (2002) tarafından Türkçe'ye uyarlanan, Kendini Fiziksel Tanımlama Envanterinin 3 alt ölçeği uygulanmıştır. Veri analizi için SPSS 21.0 programı kullanılmıştır. BULGULAR: Elde edilen sonuçlara göre araştırmaya katılan sporcuların kas yoksunluğu algıları ve kendilerini fiziksel tanımlama düzeyleri yaptıkları egzersiz türüne göre istatistiksel olarak anlamlı bir fark göstermemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
AIM: The primary aim of this study is to investigate the potential effects of fitness and CrossFit exercises on symptoms of muscle dysmorphia. The study was conducted with a total of 200 male volunteers, aged 18 and above, who have been consistently engaged in either fitness or CrossFit for at least one year. The sample was equally divided between individuals participating in fitness and those in CrossFit. METHOD: Participants were administered a structured questionnaire consisting of 13 questions that captured personal and demographic information. Additionally, the Muscle Dysmorphia Scale (MDS), originally developed by McCreary and Sasse (2000) and adapted into Turkish by Yıldız (2015), along with three subscales of the Physical Self-Description Inventory developed by Marsh et al. (1994) and adapted into Turkish by Marsh, Aşçı et al. (2002), were employed. Data analysis was performed using SPSS 21.0. FINDING: According to the results obtained, there was no statistically significant difference in the perception of muscle inadequacy and levels of physical self-description among the participants based on the type of exercise they engaged in (p>0.05).