Aile sağlığı elemanlarının aşı tutumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of vaccination attitudes of family healthworkers
  1. Tez No: 970327
  2. Yazar: AYLİN GÜLŞAH YOZBATIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Gaziantep ilinde görev yapan aile sağlığı elemanlarının aşıya yönelik bilgi düzeylerini, tutum ve davranışlarını, aşı reddi ve tereddüdü ile karşılaşma durumlarını ve karşılaşma durumundaki davranışlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tanımlayıcı tipte olup Ocak–Mayıs 2025 tarihleri arasında basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen Aile Sağlığı Merkezlerinde görevli 250 aile sağlığı elemanı (hemşire, ebe, acil tıp teknisyeni) ile yürütülmüştür. Veriler,“Tanıtıcı Özellikler Bilgi Formu”ve“Aşıya İlişkin Tutumlar Ölçeği”kullanılarak yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; katılımcıların %60,8'i aşılar hakkındaki bilgi düzeyini yeterli hissettiğini, %32,8'i aşı içeriklerini bildiğini ifade etmiştir. Katılımcıların %95,6'sı çocukluk çağı dışındaki aşıları yaptırdığını, %96'sı COVID-19 aşısı olduğunu bildirmiştir. Katılımcıların %95,2'sinin çocukluk çağı aşılarını gerekli gördüğü, %40,4'ünün aşıların kesinlikle yaptırılması gerektiğini düşündüğü ve %20,8'inin aşılar hakkında biraz tereddütlü olduğu saptanmıştır. Katılımcıların ölçek puan ortalaması 57,82±8.25 olup, %83,2'sinin olumlu tutuma sahip olduğu ve saptanmıştır. Katılımcıların %92'si aşı tereddütüyle, %90,8'i aşı reddi ile karşılaştığını bildirmiş ve yalnızca %35,2'si bu durumla baş etmede kendini yeterli görmüştür. Aşı reddi ile karşılaşıldığında katılımcıların sergilediği davranış olarak %68,4'ünün eğitim veriyorum/bilgilendiriyorum yanıtını verdiği görülmüştür. Ayrıca, katılımcıların %98'i sosyal medyada yayılan aşı karşıtı haberlerin ebeveynlerin aşı yaptırma kararlarını etkilediğini düşünmektedir. Sonuç olarak, aile sağlığı elemanlarının aşıya yönelik genel tutum ve davranışlarının olumlu olduğu, aşılar konusunda bilgi eksikliklerinin olduğu ve aşı reddi/tereddüdü ile başa çıkma konusunda yetersizliklerinin bulunduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, aile sağlığı elemanlarına yönelik aşılar ve aşı reddi ile mücadele konularında hizmet içi eğitimlerin yaygınlaştırılması, topluma yönelik farkındalık çalışmalarının arttırılması ve aşı karşıtlığına yönelik politikalar geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the knowledge, attitudes, and behaviors of family health personnel working in Gaziantep province regarding vaccination, as well as their encounters with vaccine refusal and hesitancy, and their behaviors when encountered. This descriptive study was conducted between January and May 2025 with 250 family health personnel (nurses, midwives, and emergency medical technicians) working in Family Health Centers selected using simple random sampling. Data were collected through face-to-face interviews using the“Descriptive Characteristics Information Form”and the“Attitudes Towards Vaccination Scale.”According to the study results, 60.8% of participants felt their knowledge about vaccines was sufficient, and 32.8% reported knowing their vaccine composition. 95.6% of participants reported receiving vaccines other than childhood vaccinations, and 96% had received the COVID-19 vaccine. It was determined that 95.2% of participants considered childhood vaccinations necessary, 40.4% believed they should definitely be vaccinated, and 20.8% were somewhat hesitant about vaccinations. The mean scale score of the participants was 57.82±8.25, and 83.2% had a positive attitude. Ninety-two percent of participants reported encountering vaccine hesitancy, 90.8% reported encountering vaccine refusal, and only 35.2% considered themselves competent to cope with this situation. When faced with vaccine refusal, 68.4% responded with“I educate/inform.”Furthermore, 98% of participants believed that anti-vaccine news spread on social media influenced parents' decisions to vaccinate. Consequently, it was determined that family health personnel's general attitudes and behaviors toward vaccinations were positive, while they lacked knowledge about vaccines and were unable to cope with vaccine refusal/hesitation. In line with the findings, it is recommended that in-service training be expanded for family health personnel on vaccines and combating vaccine refusal, public awareness efforts be increased, and policies against vaccination be developed.