Mastitisli sütlerden sphingomonas paucimobilis' in izolasyonu, antimikrobiyal duyarlılığının belirlenmesi ve genotiplendirilmesi
Isolation of sphingomonas paucimobilis from milk with mastitis, determination of antimicrobial susceptibility and genotyping
  1. Tez No: 861772
  2. Yazar: AYŞE ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SAVAŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Bu araştırmada, mastitisli sütlerden Sphingomonas paucimobilis'in izolasyonu,antimikrobiyal duyarlılığının belirlenmesi ve genotiplendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Sphingomonas paucimobilis izolasyonu için İzmir ve Aydın Bölgesinden sağlıklı ve mastititisli sığırlardan alınan süt örnekleri kullanılmıştır.Şüpheli olarak değendirilen suşlar VITEK-2 sistemi ile identifiye edilmişlerdir. Moleküler teşhis için PCR yöntemi uygulanmıştır. Kirby-Bauer Disk Diffüzyon yöntemiyle antimikrobiyal duyarlılıkları belirlenmiştir. Genotiplendirme GTG5-PCR yöntemiyle incelenmiştir. Bulgular: Çalışmamızda 100 süt örneğinden 8 adet S. paucimobilis identifiye edilmiştir. Antibiyotik direnç profilini belirlemek için Kirby-Bauer disk diffüzyon yöntemiyle İncelenen8 adet S. paucimobilis izolatının 7 (%87,5) 'si amoksisilin-klavulonikasit'e , 8 (%100)'i ampisilin-sulbaktam'a ve sefquinom'a dirençli bulunmuştur. amoksisilin-klavulonik asit'e yanlızca 1 (%12,5) izolat duyarlı bulunurken, sefoperazone , sefquinome ve gentamisin' e 8 (%100) izolat da duyarlı bulunmuştur. S. paucimobilis olarak identifiye edilen 8 adet izolatın genotiplendirmesi (GTG)5 primeri kullanılarak (GTG)5-PCR yöntemiyle yapılmıştır. Sonuç: Mastitis etkenleri arasına yeni katılan bir bakteri olarak tanımlanan S. paucimobilis'in teşhisi ve filogenetik yakınlığının tespiti mastitis epidemiyolojisi ve koruma stratejilerinin belirlenmesinde oldukça önemlidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to isolate, determine antimicrobial susceptibility and genotyping of Sphingomonas paucimobilis from mastitic milk. Material and Methods: In our study, milk samples obtained from healthy and mastitic cattle from Izmir and Aydın regions were used for the isolation of Sphingomonas paucimobilis. The suspected strains were identified by VITEK-2 system. PCR method was applied for molecular diagnosis. Antimicrobial susceptibilities were determined by Kirby-Bauer Disc Diffusion method. Genotyping was analysed by GTG5-PCR method. Conclusion : In our study, 8 S. paucimobilis were identified from 100 milk samples. In order to determine the antibiotic resistance profile, 7 (87.5%) of 8 S. paucimobilis isolates were resistant to amoxicillin-clavulonic acid, 8 (100%) were resistant to ampicillin-sulbactam and cefquinom by Kirby-Bauer disc diffusion method. Only 1 (12,5%) isolate was susceptible to amoxicillin-clavulonic acid, while 8 (100%) isolates were susceptible to cefoperazone, cefquinome and gentamicin. Genotyping of 8 isolates identified as S. paucimobilis was performed by (GTG)5-PCR method using (GTG)5 primer. Results: Identification of S. paucimobilis, which is defined as a new bacterium among mastitis agents, and determination of its phylogenetic affinity is very important in terms of mastitis epidemiology.