Altyapı futbolcularının beslenme bilgi düzeyi, müsabaka süreci enerji alımları ve vücut kompozisyonları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between the nutritional knowledge level, match period energy intake and body compositions of youth football players
- Tez No: 861777
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA OKUDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Beslenme, adölesan sporcular için spor performansının önemli bir parçası olmasının yanı sıra optimal büyüme ve gelişmeyi de sağlar. Büyüme ve aktivite için enerji sağlamak, uygun miktarlardaki makro besinler, mikro besinler ve sıvılar gereklidir. Performansı optimize etmek için adölesan sporcuların aktivite öncesinde, sırasında ve sonrasında neyi, ne zaman ve nasıl yemeleri ve içmeleri gerektiğini öğrenmeleri gerekir. Sporcular için beslenme, beslenme bilgisinin, fiziksel aktiviteye göre uyarlanmış yeterli enerji tedarikini, vücutta iyileşme süreçlerinin oluşmasını, spor performansının iyileştirilmesini ve uygun sağlık ve refahı sağlayacak pratik bir beslenme planına uygulanmasını içermelidir. Araştırmayı, U15,U16,U17,U19 takımlarında her grupta 17 kişi olacak şekilde toplam 68 altyapı futbolcusu oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan bireylerin“Yaş (yıl)”ortalamalarının 15,75±1,49,“Boy Uzunluğu (cm)”ortalamalarının 176,01±7,07,“Vücut Ağırlığı (kg)”ortalamalarının 67,09±7,56,“Yağ (%)”ortalamalarının 13,15±3,06,“Kas (g)”ortalamalarının 54,18±4,44,“Yaşa Göre BMI”ortalamalarının 21,59±1,58 ve“Yaşa Göre Boy”ortalamalarının 63,40±27,18 olduğu bulunmuştur. Beklenildiği gibi yaş ortalaması arttıkça kas(g ortalamasının arttığı gözlemlenmiştir.Mevcut çalışma, yapılan çalışmalara benzer şekilde maç öncesi gün ve maç sonrası gün önerilen alımı (6-8g/kg) karşılamadı. Çalışma, diğer çalışmalara benzer şekilde maç öncesi önerilen karbonhidrat (1-4 g/kg) alımını karşıladı. Mevcut çalışma, yapılan çalışmalara benzer şekilde Amerikan Spor Hekimliği Koleji'nin protein alım önerilerini karşıladı. Araştırmaya katılan bireylerin beslenme bilgi düzeylerine göre %36,8'inin (25 kişi) düşük, %42,6'sının (29 kişi) orta ve %20,6'sının(14 kişi) yüksek düzeyde olduğu bulunmuştur. Farklı disiplinlerdeki sporcuların beslenme durumları ve bilgi düzeylerini saptamaya yönelik çalışmaların yapılarak literatüre katkıda bulunulması ve spora pozitif katkılarının öneminin vurgulanmasına ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nutrition is an important part of sports performance for adolescent athletes, as well as ensuring optimal growth and development. Appropriate amounts of macronutrients, micronutrients, and fluids are necessary to provide energy for growth and activity. To optimize performance, adolescent athletes need to learn what, when, and how to eat and drink before, during, and after activity. Nutrition for athletes should include the application of nutritional knowledge into a practical nutritional plan that will ensure adequate energy supply adapted to physical activity, the occurrence of recovery processes in the body, improvement of sports performance and proper health and well-being. The research consists of a total of 68 youth football players from U15, U16, U17, U19 teams, 17 in each group. The average of“Age (years)”of the individuals participating in the research is 15.75±1.49, the average of“Height (cm)”is 176.01±7.07, the average of“Body Weight (kg)”is 67.09±7.56, The average of“Fat (%)”is 13.15±3.06, the average of“Muscle (g)”is 54.18±4.44, the average of“BMI for Age”is 21.59±1.58 and the average for“Height for Age”is It was found to be 63.40±27.18. As expected, it was observed that the average muscle (g) increased as the average age increased. The current study, similar to the previous studies, did not meet the recommended intake (6-8g/kg) on the pre-match day and post-match day.The study met the recommended pre-match carbohydrate intake (1-4 g/kg), similar to other studies. The current study met the protein intake recommendations of the American College of Sports Medicine, similar to previous studies. According to the nutritional knowledge levels of the individuals participating in the research, it was found that 36.8% (25 people) were at low level, 42.6% (29 people) were at medium level and 20.6% (14 people) were at high level. It is thought that there is a need to contribute to the literature by conducting studies to determine the nutritional status and knowledge levels of athletes in different disciplines and to emphasize the importance of their positive contributions to sports.