Cerrahi ve dahili birimlerde çalışan hemşirelerin motivasyon düzeyleri ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of motivation levels and affecting factors of nurses working in surgical and internal units
  1. Tez No: 861785
  2. Yazar: DUYGU KİRTELER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY YAVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sağlık çalışanlarının motivasyonu, sundukları hizmetin kalitesini önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Bu çalışma İzmir Demokrasi Üniversitesi Buca Seyfi Demirsoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde cerrahi ve dahili birimlerde çalışan hemşirelerin motivasyon düzeylerinin saptanması ve motivasyonlarını etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi amacıyla Ağustos- Eylül 2023 tarihleri arasında 260 hemşire ile yapılmıştır. Veriler hemşire iş motivasyon ölçeği ve sosyodemografik klinik veri formu ile toplanmıştır. Verilerin analizi için SPSS istatistik paket program kullanılmıştır. Çalışmamızda, hemşirelerin motivasyon puan ortalamaları 2,32±0,29, cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin motivasyon puan ortalaması 2,34±0,33, dahili birimlerde çalışan hemşirelerin motivasyon puan ortalaması 2,31±0,26 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The motivation of healthcare professionals can significantly affect the quality of the service they provide. This study was conducted with 260 nurses between August and September 2023, in order to determine the motivation levels of nurses working in surgical and internal units at Izmir Democracy University Buca Seyfi Demirsoy Training and Research Hospital and to evaluate the factors affecting their motivation. Data were collected with the nurse work motivation scale and sociodemographic clinical data form. SPSS statistical package program was used to analyze the data. In our study, the mean motivation score of nurses was found to be 2.32±0.29, the mean motivation score of nurses working in surgical units was 2.34±0.33, and the mean motivation scores of nurses working in internal units was 2.31±0.26.