Hemşirelerin bakım kalite algısı ile etik duyarlılıkları arasındaki ilişki: Dahili ve cerrahi bölümler arasında karşılaştırma
The relationship between nurses' perception of care quality and their ethical sensitivity: A comparison between internal and surgical departments
  1. Tez No: 971553
  2. Yazar: BÜŞRA ASLAN TURAP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, dahili ve cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin bakım kalitesi algıları ile etik duyarlılıkları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Çalışmanın evrenini, Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Devlet Hastanesi'nde görev yapan 850 hemşire oluşturmuştur. Çalışmada tüm evrene ulaşılmaya çalışılmış olup örneklem seçim yöntemine gidilmemiştir. Çalışmaya gönüllü olarak 203'ü dahili birimlerde, 202'si cerrahi birimlerde görev yapan toplam 405 hemşire katılmıştır. Veri toplama aracı olarak Wu ve arkadaşları (2006) tarafından geliştirilen ve Kurşun ve Kanan (2010) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan Bakım Davranışları Ölçeği- 24 ile Lützén ve ark. (1995) tarafından geliştirilen ve Tosun (2005) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan Ahlaki Duyarlılık Anketi kullanılmıştır. Veriler, Mart-Mayıs 2025 tarihleri arasında araştırmacı tarafından anketlerin katılımcılara dağıtılıp yine araştırmacı tarafından toplanmasıyla elde edilmiştir. Çalışma sonucunda, dahili ve cerrahi bölümlerde çalışan hemşirelerin bakım kalitesi algıları ile etik duyarlılıkları arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki gözlenmiştir. Hemşirelerin bakım davranışları alt boyutlarında en yüksek puan bilgi-beceri ve güvence boyutlarında elde edilirken etik duyarlılık alt boyutlarında ise bütüncül yaklaşım boyutunda elde edilmiştir. Cerrahi birimlerde çalışan hemşirelerin bakım kalitesi algısı, özellikle bilgi-beceri ve saygılı olma boyutlarında, dahili birimlerde çalışanlardan anlamlı şekilde daha yüksek bulunmuştur. Etik duyarlılıkta ise, dahiliye birimi hemşirelerinin bütüncül yaklaşım puanları cerrahi birimdekilere göre daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca çalışmada evli, kadın, yaşı ve mesleki deneyimi yüksek olan, lisansüstü eğitim alan, cerrahi birimde görev yapan, gündüz vardiyasında çalışan, bakım kalitesine ilişkin bilgi düzeyini yüksek değerlendiren, kurum dışı kurslardan eğitim alan, etik kurallar ve standartlar konusunda bilgi sahibi olan ve etik karar verme sürecinde kendini rahat hisseden hemşirelerin hem bakım kalitesi algılarının hem de etik duyarlılık düzeylerinin anlamlı biçimde daha yüksek olduğu saptanmıştır. Medeni durum ile etik duyarlılık arasında ise istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Çalışmada elde edilen bulgular doğrultusunda hemşirelerin bakım kalitesi ve etik farkındalıklarının artırılması için çalışılan birim bazlı eğitimlerin verilmesinin önemli olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between nurses' perceptions of care quality and their ethical sensitivity in medical and surgical units, using a descriptive and correlational survey design. The study population consisted of 850 nurses working at Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin State Hospital. An attempt was made to reach the entire population, and no sampling method was employed. A total of 405 nurses voluntarily participated in the study, including 203 working in medical units and 202 in surgical units. As data collection instruments, the Caring Behaviors Inventory-24, originally developed by Wu et al. (2006) and adapted into Turkish by Kurşun and Kanan (2010), and the Moral Sensitivity Questionnaire, developed by Lützén et al. (1995) and adapted into Turkish by Tosun (2005), were used. Data were collected between March and May 2025 by distributing and retrieving the questionnaires directly by the researcher. The findings revealed a positive and statistically significant relationship between nurses' perceptions of care quality and their ethical sensitivity in both medical and surgical departments. Among the subscales of caring behaviors, the highest scores were obtained in the knowledge-skill and assurance dimensions, while in the ethical sensitivity scale, the highest scores were observed in the holistic approach dimension. Nurses working in surgical units had significantly higher perceptions of care quality, particularly in the knowledge-skill and respectful behavior dimensions, compared to those working in medical units. On the other hand, nurses in medical units scored significantly higher in the holistic approach dimension of ethical sensitivity than those in surgical units. Additionally, the study found that nurses who were married, female, older, had longer professional experience, received postgraduate education, worked in surgical units, were assigned to day shifts, evaluated their knowledge level on care quality as high, received training from external courses, had knowledge of ethical rules and standards, and felt comfortable in the ethical decision-making process demonstrated significantly higher levels of both care quality perception and ethical sensitivity. However, no statistically significant difference was found between marital status and ethical sensitivity. In conclusion, based on the findings, it is suggested that unit-based training programs be implemented to enhance nurses' awareness of care quality and ethical sensitivity.