Hemşirelerde kuşak farklılığının iş motivasyonu üzerine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of generation differences on work motivation in nurses
  1. Tez No: 861793
  2. Yazar: GÜLÜZAR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ARDAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Araştırma, hemşirelerde kuşak farklılığının, iş motivasyonu üzerine etkisini incelenmek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Araştırma, karşılaştırmalı ve tanımlayıcı türde bir çalışmadır. Veriler, 4 Eylül – 31 Ekim 2023 tarihlerinde Menemen Devlet Hastanesi'nde çalışan 161 hemşireden yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanmıştır. Veri toplama aracı olarak Tanıtıcı Bilgiler Formu ve Hemşire İş Motivasyonu Ölçeği (HİMÖ) kullanılmıştır. Veriler; Pearson korelasyon analizi, Bağımsız Gruplar t-testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (Anova) ve Post Hoc (Tukey, LSD) analiz, Çoklu Regresyon Analizi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: HİMÖ'den X kuşağına ait hemşirelerin aldıkları toplam puan ortalaması 58,960±8,434 (34-73), Y kuşağına ait hemşirelerin 60,160±7,703 (35-74), Z kuşağına ait hemşirelerin ise 60,970±7,088 (42-73)'dir. Hemşirelerin iş motivasyonu puanları kuşaklara göre anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05). X kuşağında yer alan hemşirelerin algılanan motivasyon düzeyi ve HİMÖ'den aldıkları toplam puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki yoktur(p>0.05). Ancak Y kuşağında yer alan hemşirelerin algılanan motivasyon düzeyi ve HİMÖ'den aldıkları toplam puanları arasında pozitif yönde zayıf bir ilişki saptanmıştır (r=0.337, p=0,003
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted to examine the relationship between generational differences and work motivation in nurses. Method: The research is a comparative and descriptive study. The data was collected by face-to-face interview from 161 nurses working at Menemen State Hospital between 4 September and 31 October 2023. Introductory Information Form and Nursing Work Motivation Scale (NWMS) were used as data collection tools. Data; It was evaluated with Pearson Health Analysis, Independent Groups t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) and Post Hoc (Tukey, LSD) analysis, Multiple Regression Analysis. Results: The total average score obtained from NWMS by nurses belonging to Generation Work motivation scores of nurses do not differ significantly according to generations (p>0.05). There is no statistically significant relationship between the perceived motivation level of nurses in Generation X and their total scores from NWMS (p>0.05). However, a weak positive relationship was detected between the perceived motivation level of nurses in the Y generation and their total scores from NWMS (r=0.337, p=0.003