Veteran basketbolcuların rekreasyonel spor iyi oluşları ile yaşam tatmini ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between veteran basketball players' recreational sports well-being and life satisfaction
  1. Tez No: 861810
  2. Yazar: UMUT SEDAT AKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Yapılan bu araştırmada Veteran basketbolcuların Rekreasyonel Spor İyi Oluşları ile Yaşam tatmini ilişkisinin yanı sıra cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, gelir düzeyi, haftada kaç kez rekreasyonel spor faaliyetine katılıyorsunuz?, Yeteri kadar boş zamanınız var mı ?, değişkenleri açısından incelenmiştir. Çalışmada planlanan amaca yönelik araştırmanın evrenini İstanbul ilinde geçmiş dönemde basketbol oynamış ve ilerleyen yaşantısında da rekreasyonel faaliyet olarak hala özel liglerde basketbol oynayan veteran basketbolcular, Örneklemini ise, kolayda örnekleme yöntemiyle belirlenen İstanbul ili özel basketbol liglerinde oynayan 97 'si erkek 53'ü kadın toplamda 150 gönüllü veteran basketbolcu oluşturmaktadır. Bu çalışmada, neden-sonuç ilişkilerini incelemek amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden nedensel karşılaştırma modeli tercih edilmiştir. Kullanılan örnekleme yöntemi veteranların hepsinin örneğe katılım ihtimalinin eşit, bununla birlikte tesadüfi olduğu ve araştırma sonuçlarının çabuk, basit bir haliyle çıkartılmasını imkan tanıyan basit tesadüfi örnekleme yöntemidir. Google form yöntemiyle toplanan veriler IBMM SPSS 25 paket programı aktarılarak analizler yapılmıştır. Normallik çözümlemeleri gerçekleştirildikten sonra, veriler üzerinde non-parametrik çözüm yöntemleri uygulanmıştır. Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis H ve Post Hoc analizleri, istatistiksel analizler arasında yer almıştır Sonuç olarak, Rekreasyonel Spor İyi Oluşa yönelik olarak cinsiyet, yaş, gelir düzeyi, eğitim durumu, haftada kaç gün rekreatif aktiviteye katılım ve yeteri kadar boş zamanın var mı gibi değişkenlere bağlı biçimde dikkate değer farklılıklar gözlenmemiştir. Ancak, medeni duruma bağlı olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Yaşam tatminine göre, cinsiyet, eğitim, yaş, haftada kaç gün rekreatif etkinliğe katılım gibi değişkenlere bağlı olarak anlamlı farklılıklar gözlenmemiştir. Ancak, gelir düzeyi, medeni durum ve yeterli boş zamanın var mı gibi faktörlere bağlı olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Ayrıca, Rekreasyonel Spor İyi Oluş ile Yaşam Tatmini ilişkisinde olumlu şekilde ilişki gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between Recreational Sports Well-Being and Life Satisfaction of Veteran basketball players according to variables such as gender, age, education level, marital status, income level, how many times a week do you participate in recreational sports activities?, Do you have enough leisure? In line with the purpose of the study, the population of the research consists of veteran basketball players who played basketball in the past in Istanbul and who still play basketball in private leagues in later life by making it a recreational activity. The sample consists of 150 volunteer veteran basketball players playing in private basketball leagues in Istanbul, determined by convenience sampling method. In this research, causal comparison model, one of the quantitative research methods, was used. The sampling method used is the simple random sampling method, in which all employees have an equal and random chance of being included in the sample, and at the same time, it enables the research results to be revealed quickly and easily. The obtained data were analyzed by transferring them to the IBMM SPSS 25 package program. Normality analyzes were performed and non-parametric analyzes were applied. Mann Whitney U, Kruskal Walls H and Post Hoc analyzes were applied as statistical analysis. As a result of the findings, while there is no significant difference in Recreational Sports Well-Being according to the variables of gender, age, income level, education level, how many days a week you participate in recreational activities and do you have enough leisure, there is a significant difference according to marital status. According to life satisfaction, while there is no significant difference according to the variables of gender, education, age, how many days a week you participate in recreational activities, there is a significant difference according to the variables income level, marital status and do you have enough leisure. It has been observed that there is a relationship between recreational sports well-being and life satisfaction.