Veteran tenisçilerde gövde stabilitesinin ve fonksiyonel hareket analizinin servis hızına etkisi
The effect of body stability on service performance among veteran tennis players
  1. Tez No: 582155
  2. Yazar: HÜSEYİN EREN GÜNAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK EROĞLU KOLAYİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı veteran tenisçilerde fonksiyonel hareket analizi ve gövde stabilitesinin servis hızına etkisini araştırmaktır. Çalışmaya Türkiye Tenis Federasyonun da lisanslı resmi ve özel turnuvalarda oynamış ve halen oynamaya devam etmekte olan 25 veteran (senyör) oyuncu (X̄yaş: 40.79±4.2; X̄ Ağırlık: 81.0±5.67; X̄Boy:178.79±6.0; X̄Spor yaşı: 15.75±5.47) gönüllü olarak katılmıştır.Çalışmaya katılan grubun gövde stabilitesinin analizi 4 adet kor endurans (plank test, lateral köprü test ve ekstansör endurans test) testi kullanılarak yapılmıştır. Katılımcıların hareket kabiliyetinin değerlendirilmesi kendine ait bir test düzeneği olan fonksiyonel hareket analizi testi ile bu testin protokolüne bağlı kalınarak yapılmıştır. Servis hızı ölçümü deneğin arkasından 1,5 metre mesafede 10 derecelik açıyla Sports Radar Speed Gun SR3600 ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan maksimal düzeyde 8 servis atmaları, servis atışlarının dominant kol tarafından çapraz servis kutusuna atması istenmiştir. Servis atışının tenis kurallarına uygun bir şekilde atılmasına dikkat edilmiş fileye takılan ve servis kutusunun dışında kalan (aut) toplar geçersiz sayılmıştır. Çalışmada elde edilen veriler SPSS for windows 20.0 programında normallik dağılımları gözetilerek, Spearman Rank Order korelasyon analizi yapılmıştır.Sonuç olarak veteran (senyör) tenis oyuncularının fonksiyonel hareket analizi ve servis hızı arasında bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of functional mobility analyse and body stability on service performance among veteran tennis players. 25 veteran (senior) players (X̄ age: 40.79±4.2; X̄ Weight: 81.0±5.67; X̄Height:178.79±6.0; X̄ Sport age: 15.75±5.47) who are licenced, have played and are still continuing to play at official and private tournaments have participated in the study voluntarily. The analyse of body stability of participant group has been done by using 4 core endurance tests (plank test, lateral bridge test and extensor endurance test). The evaluation of the participants' mobility ability has been done with functional action analyse test which has its own test mechanism by sticking to this test's protocol. Service performance scale has been conducted with Sports Radar Speed Gun SR3600 from 1.5 metres distance behind the subject with 10 degrees' angle. Participants have been asked for serving 8 times at maximal speed, the shots would be aimed at the cross service court with the dominant hand. It has been considered that the service has been done accordingly with the tennis rules, balls which are hung to the net and out of service court (out) have been invalidated.Spearman Rank Order correlation analyse has been done on the gathered data by considering normality distribution at SPSS for windows 20.0 programme.In conclusion; a relationship couldn't be found between the functional mobility analyse and service performance speed rates of veteran (senior) tennis players.