Toksik liderlik ile işten ayrılma niyeti ilişkisinde tükenmişliğin aracı rolü
The mediating role of burnout in toxic leadership and intention to leave
- Tez No: 861812
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA MUMLU KARANFİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Organizasyon üyelerinin toksik liderlik algıları ile işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi ve organizasyon üyelerinin toksik liderlik algıları ile işten ayrılma niyetlerinin ilişkisinde tükenmişliğin aracı rolünün belirlenmesine yönelik yürütülen bu tez çalışmasında öncelikle liderlik ve toksik liderlik kavramları ele alınmıştır. Sonrasında ise sırasıyla tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti kavramları açıklanmıştır. Çalışmanın son bölümünde, organizasyon üyelerinin toksik liderlik algıları ile işten ayrılma niyetlerinin ilişkisinde tükenmişliğin aracı rolünün belirlenmesi amacıyla İstanbul Avrupa yakasında çalışan beyaz yakalı çalışanlar ile yapılan araştırma sonuçları yer almaktadır. Araştırma verileri; toksik liderlik algısı, tükenmişlik ve işten ayrılma niyeti seviyelerinin belirlenmesi amacıyla hazırlanan anket formları aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen verileri analiz etmek için SPSS programından faydalanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde faktör analizi, normallik testi, t testi, pearson korelasyon analizi ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda organizasyon üyelerinin toksik liderlik algılarının tükenmişlik düzeyleri ve işten ayrılma niyetleri ile ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca toksik liderlik algısının işten ayrılma niyetini istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Sonrasında ise toksik liderlik algısının işten ayrılma niyeti ile ilişkisinde tükenmişliğin kısmi aracılık rolü olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the effect of employees perceptions of toxic leadership on their intention to quit at work and seeks to determine the mediator role of burnout in the effect of employees toxic leadership perceptions on their intention to leave. Also, the concepts of leadership and toxic leadership are firstly discussed in the study. Then, the concepts of burnout and intention to leave are explained. In the last part of the study, the results of the research conducted with white-collar employees in the European side of Istanbul in order to determine the mediating role of burnout in the effect of employees perceptions of toxic leadership on their intention to leave are included. Research data was collected using surveys designed to assess toxic leadership, burnout and intention to leave at the workplace. SPSS program is used to analyze the data obtained. Factor analysis, normality test, t test, Pearson correlation analysis and regression analyzes were used in the analysis of the research data. As a result of the research, it has been determined that the perceptions of toxic leadership of employees are related to burnout and intention to leave. Additionally, it was concluded that the perception of toxic leadership has a statistically significant and positive effect on the intention to leave. Finally, it has been observed that burnout has a partial mediating role in the effect of toxic leadership perception on the intention to leave.