Rekreasyonel spor iyi oluş ile öz-güven ilişkisi: Okçular Tekkesi üzeri bir araştırma
The relationship between recreational sports well-being and self-confidence of individuals coming to Okçular Lodge
- Tez No: 861813
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA CAN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yapılan bu araştırmada Okçular Tekkesine gelen bireylerin Rekreasyonel Spor İyi Oluş ile Öz-Güven ilişkisinin yanı sıra cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, gelir düzeyi, haftada kaç kez rekreasyonel spor faaliyetine katılıyorsunuz? Yeteri kadar boş zamanınız var mı? Değişkenleri açısından incelenmiştir. Çalışmanın amacı doğrultusunda araştırmanın evrenini Okçular Tekkesindeki bireyler meydana getirmektedir. Örneklemi ise basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile 402 kişi oluşturmuştur. Bu çalışmada araştırma amacı doğrultusunda nicel araştırma, ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Kullanılan örnekleme yöntemi bireylerin hepsinin örneğe katılım ihtimalinin eşit, bununla birlikte tesadüfi olduğu ve araştırma neticelerinin çabuk, basit bir haliyle çıkartılmasını imkan tanıyan basit tesadüfi örnekleme yöntemidir. Google Form yöntemi ile yanıtlanan veriler IBMM SPSS 25 paket programına aktarılarak analizler gerçekleştirilmiştir. Bağımsız örneklem T testi ve Oneway ANOVA analizi uygulanmıştır. Gruplararası farkın belirlenmesi için ise Post-hoc analizi olarak, varyansları homojen olan grupların ikili karşılaştırılmasında kullanılan ikili karşılaştırma testlerinden daha çok tutucu küçük farkları önemli bulan ve varyansları homojen olup örneklem grubu farklı olan gruplara uygulanabilen bir teknik olması ve gruplardaki birey sayıları eşit olmadığında da kullanılabilmesi nedeniyle LSD testinden yararlanılmıştır. Rekreasyonel spor iyi oluş ile öz-güven arasındaki ilişkiyi saptamak için Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. Sonuçlara göre, Rekreasyonel Spor İyi Oluşa yönelik olarak yaş, gelir düzeyi, haftada kaç gün rekreatif aktiviteye katılım ve yeteri kadar boş zamanın var mı gibi değişkenlere bağlı biçimde dikkate değer farklılıklar gözlenmemiştir. Ancak, cinsiyet, eğitim durumu, kendinizi nasıl hissediyorsunuz? bağlı olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Öz-Güvene göre, cinsiyet, eğitim, haftada kaç gün rekreatif etkinliğe katılım gibi değişkenlere bağlı olarak anlamlı farklılıklar gözlenmemiştir. Ancak, çalışma yılı, yaş ve kendinizi nasıl hissediyorsunuz? gibi faktörlere bağlı olarak anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Ayrıca, Rekreasyonel Spor İyi Oluş ile Öz-Güven ilişkisinde olumlu şekilde ilişki gözlemlenmiştir. Sonuç olarak eğlence amaçlı spor kaynaklı rekreatif etkinliklere katılımın öz-güven ile olumlu ilişkisi olduğu ve kişilerin katılacakları rekreasyonel aktivitelerin öz-güvenini olumlu yönde arttırabileceği şeklinde açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between Recreational Sports Well-Being and Self-Confidence of individuals coming to Okçular Lodge, as well as gender, age, education level, marital status, income level, how many times a week do you participate in recreational sports activities? Do you have enough free time? It was examined in terms of its variables. In line with the purpose of the study, the population of the research consists of individuals in Okçular Lodge. The sample consisted of 402 people using the simple random sampling method. In this study, a quantitative research, relational survey model was preferred in line with the research purpose. The sampling method used is the simple random sampling method, in which all individuals have an equal probability of participating in the sample, but it is also random, and it allows the research results to be drawn quickly and simply. The data answered using the Google Form method were transferred to the IBMM SPSS 25 package program and analyzed. Independent sample T test and Oneway ANOVA analysis were applied. In order to determine the difference between groups, Post-hoc analysis is used as a technique that finds small differences to be more conservative than the pairwise comparison tests used in pairwise comparisons of groups with homogeneous variances, and can be applied to groups with homogeneous variances but different sample groups, and can be used when the number of individuals in the groups is not equal. LSD test was used. Pearson Correlation Analysis was conducted to determine the relationship between recreational sports well-being and self-confidence. According to the results, Recreational Sports are noteworthy for well-being depending on variables such as age, income level, how many days a week you participate in recreational activities and whether you have enough free time. no differences were observed. However, gender, education level, how do you feel? A significant difference was detected depending on the According to Self-Confidence, no significant differences were observed depending on variables such as gender, education, and participation in recreational activities on how many days a week. However, year of study, age and how you feel? Significant differences were detected depending on factors such as. Additionally, a positive relationship was observed between Recreational Sports Well-Being and Self-Confidence. As a result, it can be explained that participation in sports-based recreational activities for entertainment purposes has a positive relationship with self-confidence and that the recreational activities that people participate in can positively increase their self-confidence.