Hemşirelerin maruz kaldıkları toksik liderlik davranışlarının iş doyumu ve tükenmişlik ile işten ayrılma niyetleri üzerine etkisi
The effects of toxic leadership behaviours nurses are exposed to on job satisfaction, burnout and intention to leave their job
- Tez No: 946171
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Araştırma, hemşirelerin maruz kaldıkları toksik liderlik davranışlarının iş doyumu ve tükenmişlik ile işten ayrılma niyetleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yürütüldü. Materyal ve Metod: Araştırma 15/06/2023 ile 27/05/2025 tarihleri arasında bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan 405 hemşirenin katılımıyla gerçekleştirildi. Veriler hemşireleri tanıtıcı bilgi formu, Toksik Liderlik Ölçeği (TLÖ), Minnesota İş Doyum Ölçeği (MİDÖ), Tükenmişlik Ölçeği Kısa Formu (TÖ-KF), Hastanede Çalışmaya Devam Etme ya da Etmeme Niyeti soru formu kullanılarak toplandı. Elde edilen veriler IBM SPSS 27 paket programı kullanılarak analiz edildi. Bulgular: Toksik Liderlik Ölçeği toplam puan ortalaması 74,11±24,48, ölçeğin Çıkarcılık, Değer Bilmezlik, Olumsuz Ruhsal Durum, Bencillik alt boyut puan ortalamaları sırasıyla 25,97±9,26, 12,79±4,26, 21,49±7,89, 13,86±4,74 olarak belirlendi. Minnesota İş Doyum Ölçeği toplam puan ortalaması 57,28±14,18, ölçeğin İçsel Doyum ve Dışsal Doyum alt boyut puan ortalamaları sırasıyla 36,22±8,98 ve 21,05±6,20 olarak saptandı. Tükenmişlik Ölçeği Kısa Formu toplam puan ortalaması 42,73±12,99 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: The research was conducted as a descriptive and correlational study to determine the effects of toxic leadership behaviours that nurses are exposed to on job satisfaction, burnout, and intention to leave the job. Materials and Methods: The research was conducted between 15.06.2023 and 27.05.2025 with the participation of 405 nurses working in a training and research hospital. Data were collected using the nurses' introductory information form, Toxic Leadership Scale (TLS), Minnesota Satisfaction Questionnaire (MSQ), Burnout Measure Short Form (BMS), and the Intention to Continue or Not to Work in the Hospital Questionnaire. The data obtained were analysed using the IBM SPSS 27 package program. Findings: The total mean score of the Toxic Leadership Scale was determined as 74.11±24.48, while the mean scores of the Self-interest, Ingratitude, Negative Mood, and Selfishness sub-dimensions were determined as 25.97±9.26, 12.79±4.26, 21.49±7.89, 13.86±4.74 respectively. The total mean score of the Minnesota Satisfaction Scale was determined as 57.28±14.18, and the mean scores of the Intrinsic Satisfaction and Extrinsic Satisfaction subdimensions of the scale were 36.22±8.98 and 21.05±6.20, respectively. Burnout Measure Short Form was found as 42. 73±12. 99.