Tıpta uzmanlık öğrencisi hekimlerde depresyon ve tükenmişlik düzeyi: Bir üniversite örneği
Depression and burnout level among residents: A university example
- Tez No: 861830
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN PALA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Sağlık çalışanları ve hekimler yoğun stres maruziyeti, artmış iş yükü ve mobbing sebebiyle yüksek depresyon riskiyle karşı karşıyadır. Yüksek stres maruziyeti, özellikle de kronik iş stresi sağlık çalışanları ve hekimlerde tükenmişlik sendromunu beraberinde getirmektedir. Çalışmamız bu sebeple tıpta uzmanlık öğrencisi araştırma görevlisi hekimlerde depresyon düzeyini, depresyon ve tükenmişlik ile ilişkili faktörleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Kesitsel tipteki bu araştırma, Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yürütülmüştür. Çalışma, araştırmaya katılmayı kabul eden 508 (%78,2) araştırma görevlisi hekim ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak Beck Depresyon Envanteri ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği ile araştırmacı tarafından oluşturulan 41 sorunun yer aldığı anket formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare testi, Bağımsız Örneklem T-Testi, ANOVA Testi, Kruskal-Wallis ve Man-Whitney U testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Healthcare workers and physicians face a high risk of depression due to intense stress exposure, increased workload and mobbing. High stress exposure, especially chronic work stress causes burnout syndrome in healthcare workers and physicians. For this reason, our study aims to reveal the level of depression in resident doctors and the factors associated with depression and burnout. Cross-sectional study was conducted at Bursa Uludağ University Faculty of Medicine Health Application and Research Center. The study was conducted with 508 (78.2%) resident doctors who agreed to participate in the study. Beck Depression Inventory, Maslach Burnout Inventory and a survey form containing 41 questions created by the researcher were used as data collection tools in the study. Descriptive statistics, Chi-square test, Independent Sample T-Test, ANOVA Test, Kruskal-Wallis and Man-Whitney U tests were used to analyze the data.