Web Destekli Okul Sağlığı (WEDOS) uygulamasının öğrencilerin farklı parametrelerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of Web Supported School Health (WEDOS) application on different parameters of students
- Tez No: 861863
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN DALKIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Spor, Education and Training, Health Education, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu araştırmanın amacı, 10 haftalık Bireysel ve Sosyal Sorumluluk Model'i Temelli Web Destekli Okul Sağlığı uygulamasının öğrencilerin sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk parametrelerine, sağlıkla ilgili fiziksel etkinlik bilgilerine (SİFEB) ve fiziksel aktivite egzersiz davranışlarına etkisini inceleyerek 10 haftalık süreçteki deneyimlerinin derinlemesine incelenmesidir. Metod olarak yarı- deneysel araştırma deseninde yürütülen araştırmada nicel veriler bilgi testi ile anketler yardımıyla toplanırken, nitel veriler odak grup görüşmeleri, öğrenci günlükleri ve saha notlarıyla toplanmıştır. Araştırmada bu bağlamda karma yöntem kullanılmıştır. Karma yöntem desenlerinden ise iç içe karma desen kullanılmıştır. Araştırma grubunu 2022-2023 eğitim ve öğretim yılında Burdur ili merkez ilçesinde bulunan Mehmetçik Ortaokulundaki iki farklı sınıftan (7. Sınıf) yaşları 12-13 arasında değişen 52 öğrenci ve 10 hafta boyunca müdahaleyi uygulayan bir doktora öğrencisi oluşturmuştur. Müdahale için geliştirilen WEDOS uygulaması temelde iki ana bölümden oluşmaktadır. Bunlardan ilki öğrencilere sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluk bilgisinin verildiği üniteler kısmı diğeri ise öğrencilerin fiziksel uygunluk verilerine ait değerlerin sisteme girildiği ve öğrencilere bu değerlere göre egzersiz programlarının atandığı kısımdır. Müdahale 10 hafta sürmüş veri toplama süreci de dahil edildiğinde 14 hafta (4 hafta veri toplama süreci) boyunca araştırma devam etmiştir. Veriler SİFEB testi, FAEDDB anketi, sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk testleri (mekik, şınav, esneklik, bki, dayanıklılık), odak grup görüşmeleri, öğrenci günlükleri ve araştırmacı saha notlarıyla ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistiklerden (frekans, yüzde, ortalama, standart sapma vb.), Bağımsız Gruplarda T Testi ve Bağımlı Gruplarda T Testi'nde yararlanılmıştır. Nitel verilerin analizinde ise kodlama ve tematik analiz kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre dört tema oluşturulmuştur. Tema 1. WEDOS'un SİFEB'e Etkisi, Tema 2. WEDOS'un FAEDDB'ye Etkisi, Tema 3. Fiziksel Uygunluk Değerleri ve Testleri, Tema 4. BSSM'ye Yönelik Kazanımlar. Sonuç olarak WEDOS uygulamasının öğrencilerin SİFEB'lerini, FAEDDDB'larını, fiziksel uygunluklarını ve BSSM temelli davranışlarını olumlu yönde etkileyerek beden eğitimi ve spor derslerinde teknolojinin pedagojik temellerle kullanımı ve öğrencilerin sağlıklarının geliştirilmesi noktasında etkili bir yaklaşım olduğu görülmüştür. Bu nedenle WEDOS uygulamasının beden eğtiimi ve spor derslerinde sağlığın geliştirilmesi, olumlu davranış değişikliği sağlanması için kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the 10-week Individual and Social Responsibility Model-Based Web-Supported School Health intervention on students' health-related physical fitness parameters, health-related fitness knowledge (HRFK) and physical activity exercise behaviours and to examine their experiences in the 10-week process in depth. Quantitative data were collected through questionnaires with a knowledge test, while qualitative data were collected through focus group interviews, student diaries and field notes. In this context, mixed method was used in the research. Among the mixed method designs, nested mixed design was used. The research group consisted of 52 students aged between 12-13 from two different classes (7th grade) at Mehmetcik Secondary School in the central district of Burdur province in the 2022-2023 academic year, and a doctoral student who implemented the intervention for 10 weeks. The WEDOS application developed for the intervention basically consists of two main parts. The first one is the units part where HRFK is given to the students and the other one is the part where the values of the physical fitness data of the students are entered into the system and exercise programmes are assigned to the students according to these values. The intervention lasted 10 weeks, and when the data collection process was included, the research continued for 14 weeks (4 weeks data collection process). Data were collected through HPAK test, physical activity questionnaire, health-related physical fitness tests (sit-ups, push-ups, flexibility, bmi, endurance), focus group interviews, student diaries and researcher field notes. In the analysis of quantitative data, descriptive statistics (frequency, percentage, mean, standard deviation, etc.), Independent Sample T Test and Paired Sample T Test were used. In the analysis of qualitative data, coding and thematic analysis were used. Four themes were formed according to the findings obtained. Theme 1. The Effect of WEDOS on HRFK, Theme 2. The Effect of WEDOS on FAEDDB, Theme 3. Physical Fitness Values and Tests, Theme 4. Outcomes for TPSR. As a result, it was seen that the WEDOS application was an effective approach in terms of using technology with pedagogical foundations in physical education and sports lessons and improving students' health by positively affecting students' HRFK's, physical activity levels, physical fitness and TPSR-based behaviours. For this reason, it is recommended that WEDOS application should be used in physical education and sports lessons to improve health and provide positive behaviour change.