The confirmation of the commercial kits used in the detection of antibiotics in milk with HPLC (High performance liquid chromatography)
Sütteki antibiyotikleri belirleyen ticari kitlerin HPLC (Yüksek basınç sıvı kromatografisi) ile konfirmasyonu
- Tez No: 177048
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANAN TARI, YRD. DOÇ. DR. SEVCAN ÜNLÜTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, ?Charm II Assay? testinin sütteki Beta-laktam, sülfonamid ve tetrasiklin kalıntıları için HPLC doğrulaması yapılmıştır. Bu antibiyotiklerin kullanılmasının nedeni en çok kullanılan veteriner ilaçları olması ve bu yüzden bu antibiyotiklerin saptanmasının süt kalitesi ve tüketici sağlığı açısından önem taşımasıdır. ?Charm II Assay? testinin doğrulama sonuçları testin incelenen antibiyotikler açısından çok hassas olduğunu göstermiştir. Kör numunelerde ve MRL düzeyinde yüklenmiş numunelerin doğrulanmasında 100% doğru sonuç vermiştir. Doğrulama için HPLC ile elde edilen geri kazanım sonuçları ß-laktam için 47% - 97%, tetrasiklin için 61.5%-84.8% ve sulfonamid için 50.4%-54.6% değerleri arasında bulunmuştur. Doğal olarak kontamine olmuş örneklerde yapılan analizler Charm II testinin yanlış pozitif sonuç verebileceğini göstermiştir. Fakat bu sonuç testin çok hassas olmasından ve bazen HPLC aletinin testin saptama limitine ulaşamamasından kaynaklanabilmektedir ya da sütte HPLC metodunun tespit edemediği gruptaki başka bir antibiyotik çeşidinin bulunduğu tahmini yapılabilir. Beta-laktam tayini için toplanan 81 örnekten yalnızca ikisi MRL üstünde saptanmıştır ve saptanan miktarlar sırasıyla penicilin-G için 6.5 ppb ve ampicillin için 23.8 ppb'dir. Bu antibiyotikler için MRL 4 ppb dir. Tetrasiklin kalıntıları için araştırılan numuneler arasında pozitif çıkan örnekler HPLC de doğrulaması yapıldıktan sonra sonuçlar MRL seviyeleri altında bulunmuştur ya da hiç bulunmamıştır. Sulfonamid tayini için toplanan 46 örnekten yalnızca birinde MRL üzerinde bir değer bulunmuştur, bu değer is 119 ppb sulfomethazinedir. 5 Market süt örneği ile yapılan analizlerde hiçbir antibiyotik kalıntısına rastlanmamıştır. Sadece sülfonamid grubu Charm II Assay testinde 4 tane pozitif sonuç vermiş fakat örneklerin HPLC de doğrulaması yapıldıktan sonra hiçbir kalıntı tespit edilmemiştir
Özet (Çeviri)
In this study, Charm II Assay was confirmed by HPLC for ß-lactam, sulphonamide and tetracycline residues in milk. These antibiotics were chosen because they are most frequently used veterinary drugs and their detection have importance for milk quality and consumer?s health. The results for confirmation of Charm II Assay showed that the test was very sensitive to all groups that were investigated and showed %100 true results for blank samples and spiked samples that were fortified with mixed standards at MRL (maximum residue limit) for each group. Average recoveries of HPLC used for confirmation were between 47% to 97% for beta-lactams, 61.5% to 84.8% for tetracyclines and 50.4% to 54.6% for sulphonamides. The results of analysis with the naturally contaminated milk samples showed that Charm II Assay may give false positive results. But this might be because of the high sensitivity of the test that sometimes HPLC may not reach that detection limit of Charm II assay or the milk samples may contain other compounds of investigated antibiotics that HPLC method can not detect. In samples that were collected for ß-lactam determination, only 2 out of 81 samples were detected above MRL where the amounts were 6.5 ppb penicilin-G and 23.8 ppb ampicillin. The MRL for these ß-lactam antibiotics are specified as 4 ppb by European Union regulations. The samples investigated for tetracycline residues which were found as positive and confirmed by HPLC were below MRL or negative. In samples investigated for sulphonamides only one sample out of 44 was above MRL where the amount was 119 ppb sulfamethazine. Analysis with 5 commercial milk samples showed none antibiotic residues. Only 4 samples out of 5 for sulphonamides were screened positive but after confirmation no residues were detected in these samples.