Yunus Emre Divanı'nda söz yapımı
Word formation in Yunus Emre's Diwan
- Tez No: 861892
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ HALUK AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Bilindiği gibi birçok dilde sınırlı söz yapım yoluyla sınırsız sözcük oluşturmak mümkündür. Dillerde sözcük oluşturmanın ve yabancı sözcüklere uygun karşılığın bulunması amacıyla farklı söz yapım yollarından yararlanılmaktadır. Türkçede de bu amaç doğrultusunda pek çok söz yapım yolu kullanılmaktadır. Türkçenin tarihî dönemlerinde bu yollardan bazıları daha yaygın kullanılırken bazılarına ise daha az başvurulmuştur. Türkçenin tarihî metinlerinde bulunan söz yapım yollarının ve bu yolların sıklıklarının belirlenmesi alanımız için önemlidir. Bu tezde Eski Anadolu Türkçesinde kullanılan söz yapım yolları hakkında bir düşünce vererek Eski Anadolu Türkçesinin dolayısıyla Türkçenin söz yapımındaki zenginliğini ortaya çıkarmak amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda döneminin önemli eserlerinden biri olan Yunus Emre Divanı incelenmiştir. Divan'daki sözler, söz yapım yollarına göre sınıflandırılmıştır. Sonuç bölümünde ise elde edilen veriler ışığında Divan'da tespit edilen söz yapım yolları ve bu yollar ile oluşturulmuş madde başı söz sayısı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As it is known, in many languages it is possible to create unlimited words through limited word formation. Different ways of word formation are used to form words in languages and to find appropriate equivalents for foreign words. In Turkish, many word formation methods are used for this purpose. In the historical periods of Turkish, some of these ways were used more widely, while others were used less frequently. Determining the word formation ways and the frequencies of these ways in historical texts of Turkish is important for our field. In this thesis, it is aimed to reveal the richness of Old Anatolian Turkish and therefore Turkish in word formation by giving an idea about the word formation methods used in Old Anatolian Turkish. For this purpose, Yunus Emre's Divan, one of the important works of his period, was examined. The words in Divan are classified according to the ways of making words. In the conclusion section, in the light of the data obtained, the ways of making words determined in the Divan and the number of words per article created by these ways are given.