Göğüs hastalıkları hastanesinde çalışan hemşirelere verilen arter kan gazı değerlendirme eğitiminin bilgi düzeyine etkisi
Determining the mental health literacy level of university students and examining their attitudes towards seeking psychological help
  1. Tez No: 861915
  2. Yazar: HATİCE YEĞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ERKAL İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Kan gazı analizi, kan pH'sını değerlendirerek, asidoz ya da alkaloz yönündeki değişimleri ölçen bir testtir. pH aralığı 7,35-7,45 normal kabul edilir. Solunumsal ya da metabolik nedenlerden dolayı pH dengesi bozulabilir. Bu durumda kan gazı analizi ve kan gazı değerlendirmesi önemli bir gösterge haline gelmektedir. Bu çalışmada amaç, göğüs hastalıkları hastanesinde çalışan hemşirelere verilen arter kan gazı değerlendirme eğitiminin bilgi düzeyine etkisini değerlendirmektir. Araştırmanın verileri Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesinde Toplam 4 saatlik kan gazı değerlendirme eğitimi her hafta iki saat olmak üzere toplam iki hafta süresince verilmektedir. Eğitimler için powerpoint sunum hazırlanmaktadır. Çalışma evrenini Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesinde çalışan 361 hemşire oluşturmaktadır. Çalışma örneklemini yine aynı hastanede çalışan hemşireler oluşturmaktadır. Örneklem sayısı 16 hemşire olarak hesaplanmıştır. Veri kaybı olacağı göz önüne alındığında toplam 20 hemşirenin çalışmaya alınmaktadır. Verilerin analizi SPSS 26 versiyon programı kullanılmaktadır. Kategorik değişkenlerin birbirleri ile ilişkilerini incelemek için Ki- Kare bağımsızlık testi kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Blood gas analysis is a test that evaluates blood pH and measures changes in acidosis or alkalosis. A pH range of 7.35-7.45 is considered normal. pH balance may be disrupted due to respiratory or metabolic reasons. In this case, blood gas analysis and blood gas evaluation become an important indicator. The aim of this study is to evaluate the effect of arterial blood gas evaluation training given to nurses working in a chest diseases hospital on their knowledge level. Data from the research: A total of 4 hours of blood gas evaluation training is given at Yedikule Chest Diseases Hospital, two hours each week, for a total of two weeks. Powerpoint presentations are prepared for the trainings. The study population consists of 361 nurses working at Yedikule Chest Diseases Hospital. The study sample consists of nurses working in the same hospital. The sample number was calculated as 16 nurses. Considering that there will be data loss, a total of 20 nurses are included in the study. SPSS 26 version program is used to analyze the data. Chi-Square independence test is used to examine the relationships of categorical variables with each other.