Obsesif kompulsif bozukluk tanılı ergenlerde intiharriskinin mükemmeliyetçilik, yalnızlık ve gelecekbeklentileri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessing of the relationship between suicide risk andperfectionism, loneliness and future expectations inadolescents diagnosed with obsessive-compulsivedisorder
  1. Tez No: 861916
  2. Yazar: ECEM ÖZER ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ADAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Giriş: Obsesif kompulsif bozukluk (OKB), tekrarlayan obsesyon ve/veya kompulsiyonlarla karakterize, genellikle kronik seyirli, bazı vakalarda dönemsel alevlenmelerle seyredebilen nöropsikiyatrik bir bozukluktur. İntihar davranışı ise, bir kişinin ölme niyeti ve arzusunu içeren, kendini öldürme eylemine dair tüm düşünce ve davranışları içine alan bir terimdir. OKB tedaviye dirençli, süreğen bir ruhsal hastalık olmasına rağmen, bu tanıyı alan ergenlerde intihar riskine yönelik çalışmalar oldukça sınırlıdır. OKB tanılı ergenlerde intihar riskinin ilişkili olduğu durumların değerlendirilmesinin, terapötik müdahalelerin çeşitliliğini artırabileceğine inanılmaktadır. Bu çalışmada, bir eğitim ve araştırma hastanesinin çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran OKB tanılı ergenlerde intihar riskinin; semptom şiddeti, mükemmeliyetçilik, yalnızlık ve gelecek beklentileri gibi değişkenlerle ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya, çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları polikliniğine başvuran, klinisyen tarafından yapılan görüşmede DSM- 5 (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders-Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal El kitabı) tanı kriterlerine göre OKB tanısı alan ve dahil edilme kriterlerini karşılayan 57 ergen dahil edilmiştir. DSM-5 tanı kriterlerine göre OKB dışında herhangi bir tanı alan ve herhangi bir kronik metabolik, genetik, endokrinolojik ve nörolojik hastalığı tanısı olanlar ise çalışmaya dahil edilmemiştir. Çalışmaya katılan çocuk ve ergenler ile ebeveynlerinden onam alınmıştır. Klinisyen tarafından tanısal değerlendirme ve psikiyatrik komorbiditelerin saptanabilmesi için çalışmaya katılan ergenlerle, 'Okul Çağı Çocukları İçin Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli- Türkçe Uyarlaması (ÇDŞG-ŞY-T)' adlı yarı yapılandırılmış görüşme yapılmış, sonrasında sosyodemografik ve klinik veri toplama formu doldurulmuştur. Daha sonrasında ise yine klinisyen tarafından katılımcılara 'Çocuklar İçin Yale Brown Obsesyon-Kompulsiyon Ölçeği (ÇY-BOKÖ)' uygulanmıştır. Katılımcı ergenler tarafından ise, 'İntihar Olasılığı Ölçeği (İOÖ)', 'Frost Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği (FÇBMÖ)' , 'UCLA Yalnızlık Ölçeği- Kısa Formu (UCLA-KF)' ve 'Ergen Gelecek Beklentileri Ölçeği (EGBÖ)' doldurulmuştur. Veriler, Sosyal Bilimler için İstatistik Paket Programı (Statistical Package for the Social Sciences; SPSS Inc., Chicago, IL) 21.0 sürümü kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analizleri yaparken; ki kare testi, t testi, Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi, tek yönlü varyans analizi (one-way analysis of variance- ANOVA), Pearson ve Spearman korelasyon analizleri ve çoklu lineer regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Obsessive-compulsive disorder (OCD) is a neuropsychiatric disorder characterised by recurrent obsessions and/or compulsions that often follow a chronic course, in some cases with episodic exacerbations. Suicidal behaviour, which encompasses all thoughts and actions related to the act of killing oneself, includes an individual's intention and desire to die. Although OCD is a persistent and treatmentresistant mental disorder, studies of suicide risk in adolescents with this diagnosis are very limited. It is believed that assessing the conditions associated with suicide risk in adolescents diagnosed with OCD could increase the diversity of therapeutic interventions. This study aims to investigate the relationship between suicide risk and variables such as symptom severity, perfectionism, loneliness and future expectations in adolescents diagnosed with OCD attending the Child and Adolescent Mental Health and Diseases Outpatient Clinic of a Teaching and Research Hospital. Materials and methods: This study included 57 adolescents who attended the Child and Adolescent Mental Health and Diseases Outpatient Clinic, were diagnosed with OCD based on DSM-5 diagnostic criteria during a clinical interview, and met the inclusion criteria. Those diagnosed with a disorder other than OCD according to DSM-5 criteria and those with chronic, metabolic, genetic or neurological diseases were excluded from the study. Informed consent was obtained from the children and adolescents and their parents. The adolescents were assessed by the clinician using the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children-Present and Lifetime Version Turkish Adaptation-KSADS-PL-T semi-structured interview for diagnostic assessment and identification of psychiatric comorbidities. The clinician then administered the Children's Yale-Brown Obsessive-Compulsive Scale (CYBOCS). The participating adolescents completed the Suicide Probability Scale (SPS), the Frost Multidimensional Perfectionism Scale (FMPS), the UCLA Loneliness ScaleShort Form (UCLA-LS-SF), and the Adolescent Future Expectations Scale (AFES). Data were analysed using the Statistical Package for the Social Sciences (SPSS Inc.,Chicago, IL) version 21.0. Statistical analyses included chi-squared test, t-test, MannWhitney U test, Kruskal-Wallis test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson and Spearman correlation analyses, and multiple linear regression analysis.