Ülkemizde futbolcuların pas, top kontrol, top sürme ve şut yetilerinin incelenmesi
Examining the passing, ball control, dribbling and shooting abilities of online football
  1. Tez No: 861951
  2. Yazar: MAHMUT SAMİ AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada; ülkemizde futbolcuların pas, top kontrolü, top sürme ve şut yetilerinin farklı puanlayıcıların gözlemlerine dayalı olarak, yaş, bölge / mevki ve futbolcu geçmişlerine göre nasıl bir ilişki içerisinde olduğunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, futbolcuların pas, top kontrolü, top sürme, ve şut yetilerinin tespit edilmesinde kullanılan dereceleme ölçeğinden elde edilen ölçümlerin, güvenilirlik ve normallik analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlarla birlikte testimizin güvenilir olduğu ve normal dağılım gösterdiği tespit edilmiştir. Çalışma grubunu, 2023-2024 yılları arasında Nevşehir ilindeki, Ürgüpspor a takım oyuncularından toplam 11 futbolcu oluşturmuştur. Futbolcuların pas, top kontrolü, top sürme, ve şut yetilerinin ölçülmesi amacıyla, 56 maddeden oluşan“Futbol Yetilerine İlişkin Dereceleme Ölçeği”kullanılmıştır. Futbol Yetilerine İlişkin Dereceleme Ölçeğinden elde edilen ön puanlama ve son puanlama sonuçları arasındaki tutarlılık için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı, maddelerin iç tutarlılık güvenirliği için Cronbach's Alpha Katsayısı, puanlayıcılar arasındaki tutarlılık için Kendall Uyuşum Katsayıları hesaplanmıştır. Ayrıca testimiz normal dağılım gösterdiği için; ülkemizde futbolcuların pas, top kontrolü, top sürme, ve şut yetileri,“yaşa”,“bölgeye / mevkiye”ve“futbolcu geçmişlerine”göre farklılıkları parametrik testlerden, One Way Anova testi uygulanarak hesaplanmıştır. Ülkemizdeki futbolcuların pas, top kontrolü, top sürme, ve şut yetilerinin;“yaşa”,“bölge / mevkiye”ve“futbolculuk geçmişine”göre nasıl bir ilişki içerisinde olduğunu yorumlamamızı sağlayan One Way Anova testi analiz sonuçları incelenmiştir. Dolayısıyla tüm sonuçlara bakıldığında; ülkemizdeki futbolcuların pas, top kontrolü, top sürme, ve şut yetileri,“yaşa”,“bölgeye / mevkiye”ve“futbolculuk geçmişlerine”göre anlamlı farklılık göstermediği sonucuna varılmıştır (Sig.>0,05). One Way Anova testi analiz sonuçlarının grafikleri incelendiğinde ise; Ülkemizde futbolcuların pas, top kontrol, top sürme ve şut yetilerinin,“yaşa”, bölgeye / mevkiye“ ve ”futbolculuk geçmişlerine" göre nasıl bir ilişki içerisinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; in our country football players passing, ball control, dribbling and shooting skills based on the observations of different evaluators, by age, region/position and football player backgrounds In what kind of relationship is is intended to be detected. In the research, football players passing, ball control, dribbling and shooting skills were determined measurements obtained from the rating scale used, Reliability and normality analyzes were performed. With the results obtained our test is reliable and it was found to have a normal distribution. Working group, between 2023-2024 in Nevşehir province, Ürgüpspor has a total of 11 football players from its team. Football players passing, ball control, dribbling and shooting skills for the purpose of measuring, consisting of 56 items“Rating Scale for Football Abilities”used. Rating Scale for Football Abilities obtained preliminary scoring and final scoring results for consistency between Pearson Product of Moments Correlation Coefficient, for the internal consistency reliability of the items Cronbach's Alpha Coefficient, for consistency between raters Kendall Agreement Coefficients has been calculated. In addition, since our test shows a normal distribution; Passing, ball control, dribbling and shooting skills of football players in our country, differences according to from parametric tests, calculated by applying One Way Anova test. The passing, ball control, dribbling and shooting skills of football players in our country; by“age”,“region/position”and“football history”which allows us to interpret how they are related, One Way Anova test analysis results were examined. Therefore looking at all the results, it was concluded that the passing, ball control, dribbling and shooting skills of football players in our country do not differ significantly according to“age”,“region / position”and“football background”(Sig.>0,05). One Way Anova test analysis results when the graphs are examined; passing, ball control, dribbling and shooting skills of football players in our country, by“age”,“region/position”and“football history”it has been determined what kind of relationship they have.