Migren hastalarında dopaminerjik semptomların putamen ve kaudat çekirdek hacim ölçümleri ile ilişkisi
Relationship between dopaminergic symptoms and volume measurements of the putamen and caudate nucleus in migraine patients
- Tez No: 980287
- Danışmanlar: DR. HURİYE HAYAT GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
Özet
Günümüzde, farmakolojik, biyokimyasal, genetik ve görüntüleme çalışmalarından elde edilen veriler; migren atağının serotoninerjik bozukluğun yanı sıra kronik dopaminerjik disfonksiyon ile ilişkili dopamin hipersensitivitesi varlığında, iktal dopamin salınımı ile ortaya çıktığına işaret etmektedir. Bu çalışmada, migrenli hastalarda başta Huzursuz Bacaklar Sendromu (HBS) olmak üzere dopaminerjik semptomların araştırılması ve migrene ait diğer klinik özelliklerle ilişkilendirilmesi; putamen ve kaudat volumetrik ölçümlerinin değerlendirilmesi amaçlandı. ICHD kriterlerine göre epizodik veya kronik ağrılı, migren tanısı konulan, yaşları 18-45 arasında değişen 37 kadın hasta ve kontrol grubu olarak 17 kadın gönüllü çalışmaya alındı. Hastaların demografik ve migren atağına eşlik eden prodromal, iktal ve postdromal semptomlarını da içeren klinik özellikleri kaydedildi. Allodini, HBS, uyku bozukluğu, depresyon ve anksiyete semptomları sırasıyla; 12 soruluk Allodini Semptom Listesi, HBS Şiddet Değerlendirme Ölçeği, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Beck Depresyon (BDÖ) ve Beck Anksiyete Ölçekleri (BAÖ) ile değerlendirildi. Hasta ve kontrol grubunun kraniyal MRG'lerinde total intrakraniyal hacim, putamen ve kaudat çekirdeği içeren volumetrik ölçümler yapıldı. En sık iktal dopaminerjik semptomun bulantı (%83.8) olduğu ve bunu %62.2 sıklıkla esnemenin izlediği saptandı. Prodromal esneme ise %35.1 oranında gözlendi. HBS'li migren grubunda, HBS eşlik etmeyen hastalara göre prodromal esneme ve anksiyete semptomları varlığının daha sık (p=0.011 ve p=0.024, sırasıyla), PUKİ ve BAÖ puanlarının daha yüksek (p=0.02 ve p=0.014, sırasıyla) olduğu bulundu. Dopaminerjik semptomların sayısındaki artışa paralel olarak HBS şiddetinin arttığı izlendi (p=0.008). Ağrı sıklığı arttıkça bilateral kaudat ve putamen volumlerinin büyüdüğü, hastalık süresi uzadıkça sağ putamen volumunun küçüldüğü saptandı (p=0.000, p=0.016, p=0.047, p=0.023 ve p=0.004, sırasıyla). Ayrıca uyku bozukluğunun varlığıyla sağ kaudat hacmindeki küçülme ilişkili bulundu (p=0.014). Migrenli hastalarda, HBS veya esnemenin varlığı ile volumetrik ölçümler arasında ilişki saptanmadı. Çalışmamızın sonuçları, migrene sıklıkla eşlik eden HBS'nin, migrene ait klinik özelliklere ve volumetrik ölçümlere yansıyan etkisinin olmadığını gösterdi. Öte yandan, migrenli hastalarda HBS varlığının; migrene eşlik eden anksiyete, depresyon ve uyku bozukluğu semptomlarında artışa neden olduğu saptandı. Çalışmamızın diğer bir önemli sonucu, ağrı sıklığının kaudat ve putamendeki volum değişikliklerinde başlıca etken olduğunun gösterilmesi ve bu yapılarda ağrıya yanıt olarak gelişen adaptif ya da maladaptif plastisiteye işaret etmesidir. Ancak; migren, dopaminerjik semptomlar, HBS ve volumetrik ölçümler arasındaki çok yönlü ilişkinin aydınlanması, bu konuda yapılacak daha fazla çalışma ile mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
According to evidence from pharmacological, biochemical, genetic and neuroimaging studies; migraine attacks could be characterized by an ictal dopamine release in a subject with dopamine receptor hypersensitivity due to a chronic dopaminergic deficit synergistic to serotoninergic impairment. The aim of this study is to invastigate dopaminergic symptoms, especially Restless Legs Syndrome (RLS), in migraine patients comparing with other clinical characteristics of migraine and volumetric measurements of caudate nucleus and putamen. Thirty seven women aged 18-45, diagnosed with episodic or chronic migraine according to ICHD criteria and age matched 17 voluntary women as control subjects were included in the study. Data regarding demographic and clinical characteristics of migraine attack including prodrome, ictal and postdrome phase were obtained. Allodynia, RLS, symptoms related to sleep disorders, depression and anxiety were determined by 12 item Allodynia Symptom Checklist, International Restless Legs Scale, Pittsburgh Sleep Quality Index, Beck Depression Inventory and Beck Anxiety Inventory, respectively. Volumes of putamen, caudat nucleus and global intracranial structures were calculated. Yawning (62.2 %) was the second most common symptom following nausea (83.8 %) in the ictal phase of a migraine attack. At the prodrom phase, frequency of yawning was 35.1%. Prodromal yawning and anxiety symptoms were more frequent (p=0.011 and p=0.024, respectively), and scores of Pittsburgh Sleep Quality Index and Beck Anxiety Inventory were higher (p=0.02 and p=0.014, respectively) in migraine patients with RLS compared to patients without RLS. Severity of RLS was associated with the number of dopaminergic symptoms (p=0.008). Volumes of bilateral putamen and caudat nucleus increased as the frequency of migraine attacks augmented and right putamen volume negatively correlated with duration of migraine. (p=0.000, p=0.016, p=0.047, p=0.023 ve p=0.004, respectively). Smaller volume of right caudate nucleus was related to the accompanying sleep disorder in migraine patients. (p=0.014). No statistically significant differences were found between the volumetric measurements and existence of yawning or RLS in migraine patients. The results of present study revealed that, RLS, as the frequent comorbidity of migraine has no influence on clinical characteristics of migraine and volumetric measurements of caudate nucleus and putamen. On the other hand, RLS in migraine patients seems to worsen other comorbidities of migraine such as anxiety, depression, and sleep disorder. Another intriguing result of our study is that frequency of migraine attacks is the major factor for the volumetric changes of putamen and caudate nucleus suggestive of adaptive or maladaptive plasticity in response to headache. However, further clinical studies are warranted to enlighten the sophisticated relation between dopaminergic symptoms, migraine, RLS and volumetric measurements.