Pankreas kanserli hastalarda tanı anında pan-immün inflamasyon değerinin prognostik önemi
Prognostic significance of pan-immune inflammation value at the time of diagnosis in patients with pancreatic cancer
  1. Tez No: 861969
  2. Yazar: YUNUS YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KARAÇİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, İç Hastalıkları, Oncology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Yapılan bu çalışmanın amacı pan-immün inflamasyon değerinin, pankreas kanserinde prognozu öngörmedeki önemini belirlemektir. Gereç ve yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, hastanemize 2015 ve 2023 yılları arasında başvurmuş, 18 yaşından büyük, metastatik ve metastatik olmayan, kadın ve erkek, pankreas adenokanseri tanısı almış 185 hasta dahil edilmiştir. Sağkalım süreleri Kaplan-Meier yöntemi ile gruplar arası tek değişkenli kıyaslama log-rank testiyle yapılmıştır. Tek değişkenli analiz sonucunda elde edilen faktörler içerisinden, bağımsız prognostik faktör tespiti için cox-regresyon modeli oluşturulmuştur. Bulgular: Hastaların ortalama tanı yaşı 61,8±10,3 yıl idi. 114 (%61,6) hasta tanıda metastatik idi. Metastatik olmayan hasta grubunda ortanca genel sağkalım süresi (OS) 13,1(10,1-16,1) ay, metastatik hasta grubunda ortanca genel sağkalım süresi 5,1(3,9-6,5) ay idi. Metastatik hastalarda, PIV≥400 olan grupta ortanca progresyonsuz sağkalım süresi (PFS) 2,6 (2,0-3,4) ay ve PIV
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the importance of pan- immune inflammation value in predicting prognosis in pancreatic cancer. Materials and methods: This retrospective study included 185 male and female pancreatic adenocarcinoma patients over 18 years of age, metastatic and non-metastatic, who were admitted to our hospital between 2015 and 2023. Survival times were analyzed by Kaplan-Meier method and univariate comparison between groups was performed by log-rank test. A cox-regression model was created to identify independent prognostic factors among the factors obtained as a result of univariate analysis. Results: The mean age at diagnosis was 61.8±10.3 years. 114 (61.6%) patients were metastatic at diagnosis. The median overall survival (OS) was 13.1 (10.1-16.1) months in the non-metastatic group and 5.1 (3.9- 6.5) months in the metastatic group. In metastatic patients, the median progression-free survival (PFS) was 2.6 (2.0-3.4) months in the PIV≥400 group and 6.5 (4.0-9.0) months in the PIV