1-kloro-2,4-dinitrobenzen ile uyarılmış fare atopik dermatit modelinde topikal himalaya tuzu kullanımının tedavi edici etkisi
The treatmental effect of the use of topical himalayan salt in the model of mouse atopic dermatitis involved with 1-chloro-2,4-dinitrobenzene
  1. Tez No: 861988
  2. Yazar: SENA KOCABIYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE YASAK GÜNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Atopik Dermatit (AD), derinin bariyer fonksiyonunda bozulmalar, egzamatöz dermatit ve kronik kaşıntı ile karakterize, yaygın bir inflamatuar cilt hastalığıdır. Hastalığın kökeninde genetik ve çevresel etmenler ile T hücre aktiviteleri arasındaki dengesizlik bulunmaktadır. Yetişkinlerin yaklaşık %1-3' ünü ve çocukların %15-20' sini etkileyen AD, etiyolojisi ve tedavisi üzerine yapılan sayısız çalışmaya rağmen halen tam olarak anlaşılamamıştır ve alternatif tedavilere olan ihtiyaç devam etmektedir. Pembe tuz olarak da bilinen Himalaya tuzu mineral içeriğindeki zenginlik nedeniyle giderek daha popüler hale gelmektedir. Literatürde Himalaya tuzunun sistemik tüketimine yönelik çalışmalar olmasına rağmen topikal açıdan değerlendiren daha çok araştırmaya ihtiyaç vardır. Çalışmada BALB-c fare rastgele olarak 7 gruba ayrılmış, %1 1-kloro-2,4 dinitrobenzen (DNCB) ile duyarlanma sonrası 5 hafta boyunca günaşırı %0.5 DNCB ile günlük sırayla normal salin, topikal %0.5 hidrokortizon asetat, 1M-0,5M topikal Himalaya tuzu ve 1-0,5M topikal Himalaya tuzu+topikal %0.5 hidrokortizon aseatat uygulanmıştır. İşlemler sonunda fare grupları arasındaki tedavi etkinlikleri karşılaştırılmıştır. Çalışmamızın amacı Himalaya tuzundan elde edilen topikal ajanın AD için terapötik bir ajan olup olamayacağının incelenmesidir. Çalışmanın sonucunda özellikle 0.5M Himalaya tuzu+%0.5 hidrokortizon aseatat kombinasyon uygulamalarının referans ilaç olan %0.5 hidrokortizon aseatat uygulamasına göre daha yüksek terapötik etkisinin olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Atopic Dermatitis (AD) is a common inflammatory skin disease characterized by disruptions in the skin's barrier function, eczematous dermatitis, and chronic itching. The origin of the disease lies in the imbalance between genetic and environmental factors and T cell activities. Affecting approximately 1-3% of adults and 15-20% of children, AD remains incompletely understood despite numerous studies on its etiology and treatment, and the need for alternative treatments continues. Himalayan salt, also known as pink salt, is becoming increasingly popular due to its rich mineral content. Although there are studies on the systemic consumption of Himalayan salt in the literature, more research is needed on its topical evaluation. In the study, BALB-c mice were randomly divided into 7 groups, sensitized with 1% 1-chloro-2,4-dinitrobenzene (DNCB), and then treated every other day with 0.5% DNCB for 5 weeks in rotation with normal saline, topical 0.5% hydrocortisone acetate, 1M-0.5M topical Himalayan salt, and 1-0.5M topical Himalayan salt+topical 0.5% hydrocortisone acetate. The treatment efficacy among the mouse groups was compared at the end of the procedures. The aim of our study is to investigate whether a topical agent derived from Himalayan salt could be a therapeutic agent for AD. The results of the study indicate that especially the applications of 0.5M Himalayan salt+0.5% hydrocortisone acetate combination may have a higher therapeutic effect compared to the applications of the reference drug, 0.5% hydrocortisone acetate.