Kanin distemper virus ile enfekte köpeklerde zonulin seviyelerinin araştırılması
Investigation of zonulin levels in dogs infected with canine distemper virus
  1. Tez No: 861991
  2. Yazar: ETHEM MERT ÇÖLLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 22
Özet
Köpek Distemper Virusü'nün bağırsaklarda meydana getirdiği mukozal hasarın plazma zonulin seviyeleri üzerine nasıl bir etkinliğinin bulunduğu ve özellikle de sinirsel semptom gösteren hastalarda nasıl değişim gösterdiği ile ilişkili sınırlı düzeyde literatür veri bulunmasından dolayı planlanan araştırma ile köpek distemper hastalığı ile enfekte ve sinirsel tutulum gösteren hayvanlardaki plazma zonulin seviyelerindeki değişimlerin belirlenmesi amaçlandı. Bu kapsamda Kanin Distempler Virus'lü (KDV) olduğu tespit edilen 20 enfekte ve sağlıklı, aşılama veya kontrol amacıyla getirilen 10 sağlıklı köpek olmak üzere toplamda 30 köpek (1-8 yaş) çalışmaya dahil edilerek enfekte ve sağlıklı gruplara ayrılan hayvanların plazma zonulin seviyeleri belirlendi. : Sinirsel semptomları olan distemper virus ile enfekte köpeklerde plazma zonulin seviyelerinin sağlıklı köpeklere göre anlamlı derecede yüksek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
When the pathogenesis caused by the Canine Distemper Virus is investigated, it is noteworthy that there is limited literature data on how the mucosal damage in the intestines has an effect on serum zonulin levels and how it changes, especially in patients with nervous symptoms. In this context, the planned study aims to determine the changes in plasma zonulin levels in animals infected with canine distemper disease and showing nervous involvement. In this context, blood samples from dogs from V. Cephalica antebrachii in accordance with the technique were transferred into vacuum tubes containing 5 ml of lithium heparin in total and sent to the laboratory environment for analyzes to be made within the scope of clinical examination. A total of 30 animals (1-8 years old) including 20 infected animals with Canine Distemper Virus and 10 healthy dogs brought for vaccination or control purposes, which were brought to Aydın Adnan Menderes University Faculty of Veterinary Medicine Small Animal Clinic for examination, were included in the study. Plasma zonulin levels of the animals in the study, which were divided into infected and healthy groups, were determined. The plasma zonulin levels were found to be significantly higher in dogs infected with the distemper virus and exhibiting nervous symptoms compared to healthy dogs.