Interactive metadiscourse markers in English cause-and-effect essays: Examining the effect of ongoing instruction, teaching materials and teacher feedback
İngilizce sebep sonuç denemelerinde etkileşimli üst söylem araçları: Devam eden öğretim, öğretim materyalleri ve öğretmen geri bildiriminin etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 861990
  2. Yazar: LÜTFÜ EKŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİLER HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma, (1) hazırlık okulunda İngilizce öğrenen Türk öğrencilerin sebep sonuç denemelerinde kullandıkları etkileşimli üst söylem araçlarının türlerini, sıklıklarını ve doğruluklarını (bağlayıcılar, çerçeve belirleyiciler, kod çözümleyiciler ve kanıtsallık işaretleri) tanımlayarak (2) üst söylem araçlarının öğretim materyallerinde nasıl temsil edildiğini analiz ederek, (3) öğretmenlerin üst söylem okuryazarlığını gözden geçirerek ve (4) geri bildirim türünün katılımcıların bu işaretleyicileri kullanımı üzerindeki etkisini analiz ederek devam eden öğretimin etkileşimli üst söylem araçlarının kullanımını ne ölçüde etkilediğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçları gerçekleştirmek için (1) 123 katılımcıdan sebep sonuç denemelerinin ilk ve son taslakları, (2) öğretim materyalleri, (3) 7 öğretmenden çevrimiçi anket yanıtları ve (4) üst söylem işaretleyicileri ile ilgili geri bildirimler toplanmış ve üçgenlenmiştir. Katılımcı taslakları, öğretim materyalleri, öğretmen yanıtları ve geri bildirimler üzerinde yapılan nicel ve nitel analizler çeşitli bulgular ortaya koymuştur. Hazırlık okulunda devam eden eğitim, son taslaklarda kullanılan işaretleyici sayısını artırmış ancak işaretleyicilerin çeşitliliği etkilememiştir. Öte yandan, öğretim materyalinin üst söylem temsili açısından yeterli olmadığı belirlenmiştir. Öğretmenlerin nitel verileri, öğretmenlerin üst söylem okuryazarlığı hakkında çeşitli bulgular ortaya koyulmuştur. Ayrıca, taslaklara verilen geri bildirim türü de etkileşimli üst söylem araçlarının kullanımını etkilemiştir
Özet (Çeviri)
This study aims to examine to what extent ongoing instruction affects the use of interactive metadiscourse markers by (1) identifying the types, frequencies and accuracy of the interactive metadiscourse markers (i.e., transitions, code glosses, frame markers, and evidentials) employed by Turkish learners of English at preparatory school in their cause-and-effect essays, (2) analysing how metadiscourse is represented in teaching material, (3) reviewing metadiscourse literacy of teachers, and (4) discovering the effect of feedback type on the participants' use of these markers. To fulfil these aims (1) cause-and-effect essay first and final drafts from 123 participants, (2) teaching materials, (3) online survey responses from 7 teachers, and (4) explicit feedback related to metadiscourse markers were collected and triangulated. Quantitive and qualitative analysis conducted on the participant drafts, teaching material, teacher responses, and feedback indicated various findings. The ongoing instruction conducted at the preparatory school increased the number of markers employed in the final drafts; however, the variety of the markers was not affected. Meanwhile, the teaching material was not adequate in terms of metadiscourse representation. Teacher qualitative data indicated a variety of findings regarding metadiscourse literacy of teachers. Furthermore, type of feedback given to the drafts influenced the use of interactive metadiscourse markers.