Spiritüel içerikli bilgi mesajlarının postmenopozal dönemdeki kadınlarda menopozal yakınmalar ve menopoza ilişkin tutuma etkisi
The effect of spiritual information messages on menopausal complaints and attitudes towards menopause in postmenopausal women
- Tez No: 861996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, spiritüel içerikli bilgi mesajlarının postmenopozal dönemdeki kadınlarda menopozal yakınmalar ve menopoza ilişkin tutuma etkisini belirlemekti. Materyal ve Metot: Araştırma, Nisan 2022- Eylül 2022 tarihleri arasında Hatay Payasa bağlı bulunan dört farklı Aile Sağlı Merkezi'nde (ASM) yürütüldü. Örnekleme ASM'ye kayıtlı 45 yaş üzeri postmenopozal dönemde olan ve alınma kriterlerine uyan toplam 272 kadın alındı (136 deney grubu, 136 kontrol grubu). Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Menopoz Semptomları Değerlendirme Ölçeği (MSDÖ) ve Menopoza İlişkin Tutum Ölçeği (MİTÖ) kullanıldı. Deney grubundaki kadınlara araştırmacı tarafından WhatsApp aracılığıyla 12 gün boyunca günde iki tane spiritüel içerikli bilgi mesajları gönderildi. Kontrol grubundaki kadınlara herhangi bir girişim yapılmadı. Bulgular: Deney ve kontrol grubundaki kadınların girişim öncesi menopoz yakınmaları şiddetinin ve menopoza karşı tutumlarının benzer olduğu ve gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak önemli olmadığı belirlendi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study was to determine the effect of spiritual information messages on menopausal complaints and attitudes towards menopause in postmenopausal women. Material and Method: The research was conducted between April 2022 and September 2022 in four different Family Health Centers affiliated with Hatay Payasa. A total of 272 postmenopausal women over the age of 45 who were registered at the Family Health Center and who met the inclusion criteria were included in the sample (136 experimental group, 136 control group). Personal Information Form, Menopause Symptoms Assessment Scale (MSRS) and Attitudes towards Menopause Scale (AtMS) were used to collect data. The researcher sent two spiritual information messages a day to the women in the experimental group via WhatsApp for 12 days. No intervention was performed on women in the control group. Results: It was determined that the severity of pre-intervention menopause complaints and attitudes towards menopause of women in the experimental and control groups were similar and the difference between the groups was not statistically significant (p>0.05).