Compliance level of the United States Agency for International Development (USAID) evaluations with the United Nations standards'Evaluating Evaluations'
Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma ajansı (USAID) değerlendı̇rmelerı̇nı̇n Bı̇rleşmı̇ş Mı̇lletler standartlarına uyum düzeyı̇'Değerlendırmelerın Değerlendirilmesi'
  1. Tez No: 861995
  2. Yazar: HÜSEYİN ALİ ALİ TANGÜREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE CEYLAN TOKLUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu politika değerlendirme tezi, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAID) tarafından Avrasya Bölgesi'nde uygulanan ve ABD Hükümeti Hesap Verebilirlik Ofisi'nin verimlilik ve etkinlik açısından yakından takip ettiği mali yardım programlarına ilişkin yapılan değerlendirmelerin kalitesini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen değerlendirme standartları, değerlendirmelerin kalitesi için birincil ölçüt olarak kullanılmıştır. Öte yandan bölgedeki karmaşık sosyo-politik ve sosyoekonomik ortam ve jeostratejik rekabet nedeniyle değerlendirmeler değerlendirilirken genel olarak ve Avrasya bağlamında kalkınma yardım programlarının niteliği ve amacına ilişkin bilimsel tartışmalar da dikkate alınmıştır. Ermenistan, Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan'da USAID tarafından finanse edilen programlara yönelik olarak 2016-2021 yılları arasında gerçekleştirilen altı performans değerlendirmesi vaka çalışması olarak belirlenmiştir. USAID değerlendirme standartlarının BM standartları ile ne kadar uyumlu olduğunu belirlemek amacıyla değerlendirme sonuçlarındaki farklılıkları karşılaştırabilmek için vaka çalışmaları Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) Küresel Değerlendirme Raporları Gözetim Sistemi'nin (GEROS) BM standartlarına uygun olarak tasarlanmış kalite değerlendirme matrisi ve USAID'in değerlendirme raporu uygunluk kontrol listesi kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuçta USAID'in değerlendirmelerinin BM standartlarına uyum düzeyinin tatmin edici derecede yüksek olduğunu, ancak USAID'in iç standartlarına uyum düzeyinin önemli ölçüde düşük olduğu tespit edilmiştir. Bulguların çoğu, değerlendirmelerin güvenilirlik, geçerlilik, paydaş katılımı, etik standartlar ve insan hakları yönlerinin iyileştirme gerektirdiğini göstermiştir. Bu kapsamda bulgular, kalkınma yardımı ve değerlendirmelerinin doğası, amacı ve yöntemlerine ilişkin bilimsel literatürle uyumluluk göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This policy evaluation thesis aims to evaluate the quality of evaluations made by the USA Agency for International Development (USAID) of the financial assistance programs implemented in the Eurasian Region, which the USA Government Accountability Office closely monitors regarding efficiency and effectiveness. Evaluation standards set by the United Nations are used as the primary benchmark for the quality of evaluations. On the other hand, scholarly discussions on the nature and purpose of development assistance programs in general and in the context of Eurasia are also considered while evaluating the evaluations due to the complicated sociopolitical and socioeconomic landscape of and geostrategic rivalries in the region. I selected six performance evaluations conducted between 2016 and 2021 in USAID-funded programs in Armenia, Azerbaijan, Georgia, Kazakhstan, Kyrgyzstan, and Tajikistan. I used The United Nations Children's Fund's (UNICEF) Global Evaluation Reports Oversight System (GEROS) and the quality assessment matrix designed in accordance with UN standards for case study evaluations, while for them I also used USAID's evaluation report compliance checklist to assess differences in evaluation results to determine how well USAID evaluation standards conformed to UN standards. I found that level of compliance of USAID's evaluations are satisfactorily high with the UN's standards while it is dramatically low with USAID's internal standards. Most of the findings indicated that the evaluations' reliability, validity, stakeholder involvement, ethical standards, and human rights aspects require improvements. These findings were in line with the scholarly literature on the nature, purpose, and methods of development assistance and evaluations.