Kukla animasyon üzerine bir deneme çalışması
  1. Tez No: 12429
  2. Yazar: FİLİZ AYGENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
îî ÖZET 19. yüsyılın başlarından itibaren ortaya çıkmaya başlayan canlandırma türü Tümler günümüzde bütün -dünyada ilgi üs islenmektedir. Her yaştan geniş bir kitleyi ekran başında ve sinema salonlarında toplayan canlandırma film sanatı bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile de yeni boyutlar kasanmıştir. Büyük bir sabır, emek ve masraf gerektiren bu alanda çalışsa yapanlar iter geçen gün artmakta, denenen yenilikler insanları büyülemektedir. Artık, günümüzde sadece eğlendirmeye yönelik değil; eğitim, propoganda“e reklam amaçlı filmler de hasırlanmaktadır. Salt sanat ürünü olarak üretilen filmlerin sayısı ise giderek artmaktadır.. Ülkemisde 'yürütülen canlandırma film çalışmaları kısıtlı olanaklarla sür dürülmekte,buna karşın, olmalı? sayılabilecek denemelerin yapüdıgi gözlenmektedir. îes çalışmasında fransıs yasar Antoine 4e Saint Erapery'in Le Petit Prince (Küçük Prens) adlı eseri ”Kukla Animasyon“a uyarlanmaya çalışılmıştır.' Küçük Prens bir çocuk kitabı olarak yasılmamıştır -Ancak, bütün dünyada çocukların sevdiği yapıtlardan biri durumuna gelmiştir.. Plastik animasyonun en yaygın tekniği olarak kabul edilen kukla animasyon, canlandırma sanatının gelişmiş ”olduğu ülkelerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır, özellikle Doğu Avrupa ülkelerinde artistik ve teknik acıdan üst düşeyde filmler oluşturulurken, ülkemizde bu teknik pek ilgi görmemiştir.. Kukla animasyon da diğer canlandırma türlerinde olduğu gibi bir senaryo ve storyboard çalışması gerektirir. Ayrıca, kukla malzemelerinin araştırılması, saline, dekor, ışık ve aksesuarların hasırlanması, tiplerin oluşturulması uzuncaV. The fuming is made by the suitable camera and concîutsd by the fitting, dubbing and the copying operations.
Özet (Çeviri)
IV STOMAS.! The animation films that began to happen in the first of the 19 th. century, are concemingly followed in the. world. The animation film art that gathers the different aged people in front of the screen.and in the cinema halls gained new dimeusioas by the technological developments. The workers in that field which requires a great patience, labour and expense are increased in time, the noxelties effects the people. Today, the films -are prepared not only for the entertainment but for the purpose of education, propaganda end advertisement also. The number üî art product films are increasing in time. The animation film art in our country is continuing in limited conditions but the positive attempts are exists. in that thesis, the ?Fork of French -writer Antoine de Saint Erapery named as Le Petit Prince { Little Prince) is applicated. to the“puppet animation”. The Little Prince is not written as a child book. But it came in to a place of the most loved work.by the children in the world. The puppet animation that accepted as the most known technique of plastic animation, is used widely. in the countries that the animation art developed. Especially in the East Europe countries, the high level of artisticand technique films are producted, this technique wasn't considered in our country. The puppet animation needs a scenario and storyboard works as happens in ail land of other animations. The research of the puppet materials, the preparation of the stage, decer, light and accescries, the formation of the characters requires along period. The camera places parallel the ground during the filming after the planned preparations.V. The fuming is made by the suitable camera and concîutsd by the fitting, dubbing and the copying operations.