Bruksizm hastalarında masseter kasının Strain ve Shear Wave elastografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the masseter muscle Strain and Shear Wave elastography in patients with bruxism
- Tez No: 862002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HAMDİ ŞAHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmamızda bruksizmli hastalarda masseter kası elastisitesinin Strain(SE) ve Shear wave(SWE) elastografi yöntemleri kullanılarak ölçülmesi ve kontrol grubuyla karşılaştırarak bruksizm hastalarının tanısı ve tedavi sonrası takibinde sonoelastografinin kullanılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda bruksizm tanılı 30 hastanın 60; ve 30 sağlıklı gönüllünün 60 masseter kası istirahat pozisyonunda incelendi.Bu çalışmada bruksizmli hasta ve kontrol grubunun her iki masseter kası hasta sırt üstü ve rahat bir pozisyonda istirahatte en kalın orta seviyesinden kalınlık ve SWE, SE ile de sertlik ölçümü yapılmıştır. Bulgular: Bruksizmli grupta kas kalınlığı kontrol grubuna göre istatiksel olarak anlamlı derece yüksek bulundu. Ek olarak hasta grupta kontrol grubuna göre SE desenlerinde istatiksel olarak anlamlı bir sertleşme gözlemledik. Bruksizmli hasta grubunun masseter kası elastografi değerlerini kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulduk. Sonuç: Çalışmamızdaki veriler dikkate alındığında bruksizm teşhisinde kullanılan klinik ve anamneze dayalı kriterler ile maliyeti artıran yöntemlerin yanında sonoelastografi bruksizm tanısında yüksek duyarlılık ve özgüllükle kullanılabilecek bir yöntem olabiilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, the aim was to measure the elasticity of the masseter muscle in patients with bruxism using the Strain (SE) and Shear Wave (SWE) elastography methods, and to compare them with a control group, in order to enable the diagnosis and follow-up of bruxism patients using sonoelastography after treatment. Methods: In our study, 60 masseter muscles from 30 patients diagnosed with bruxism and 60 masseter muscles from 30 healthy volunteers were examined.In this study, thickness measurements at the thickest mid-level point of both masseter muscles of bruxism patients and the control group were taken in a supine and relaxed position, and stiffness was measured using SWE and SE. Results: We found a significantly higher muscle thickness in the bruxism patient group compared to healthy volunteers. Additionally, in this study, we observed a statistically significant stiffening in the masseter muscle SE patterns of bruxism patients compared to healthy participants.We found significantly higher elastography values in the masseter muscle of bruxism patients compared to the control group. Conclusion: Considering the data in our study, sonoelastography could be a valuable method with high sensitivity and specificity for diagnosing bruxism, in addition to clinical and history-based criteria used in bruxism diagnosis and methods that increase costs.