Beliren yetişkinlik döneminde aşka ilişkin tutumların yordayıcıları olarak benlik kurgusu ve toplumsal cinsiyet rolleri
Self-construal and gender roles as predictors of attitudes towards love in emerging adulthood
- Tez No: 862007
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELDA YILDIZ ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Araştırmanın amacı, beliren yetişkinlerin benlik kurgusu ve toplumsal cinsiyet rolleri tutumunun aşka ilişkin tutumlarını yordama gücünü ortaya koymaktır. Bu araştırma ilişkisel taramanın kullanıldığı betimsel bir araştırmadır. Katılımcılar kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 18-26 yaş aralığındaki 348 beliren yetişkinden oluşmaktadır. Araştırmada; Kişisel Bilgi Formu, Aşka İlişkin Tutumlar Ölçeği (LAS), İlişkisel Bireyci Toplulukçu Benlik Ölçeği (RIC) ve Toplumsal Cinsiyet Rolleri Tutum Ölçeği (GRAS) veri toplamada kullanılan araçlardır. Veriler SPSS-25 programı ile analiz edilmiştir. Araştırma soruları bağımsız gruplar t-testi, Pearson korelasyon katsayısı, Spearman Brown korelasyon katsayısı, nokta çift serili korelasyon katsayısı ve aşamalı regresyon analizi ile test edilmiştir. Cinsiyet ve ilişki durumu değişkenleri dummy değişken olarak regresyon analizine dahil edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda yaş ve aşka ilişkin tutumlar arasında anlamlı ilişki bulunmazken aşka ilişkin tutumların cinsiyete göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Oyun gibi aşk ve özgeci aşkın erkekler lehine anlamlı farklılaşma gösterdiği bulunmuştur. Oyun gibi aşkın ilişkisi olmayanlar lehine de anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Benlik kurgusu alt boyutlarından ilişkisellik ve bireycilik, toplumsal cinsiyet rolleri tutumu birlikte tutkulu aşkın %9'unu yordamaktadır. Cinsiyet ve ilişki durumu birlikte oyun gibi aşkın %4'ünü; toplulukçu benlik kurgusu ve toplumsal cinsiyet rolleri tutumu mantıklı aşkın %9'unu; benlik kurgusu alt boyutlarından ilişkisellik ve bireycilik sahiplenici aşkın %8'ini ve son olarak cinsiyet, ilişkisellik ve bireycilik özgeci aşkın %25'ini yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to reveal the predictive power of emerging adults' self-concept and attitudes toward gender roles in predicting their attitudes toward love. This research is a descriptive study that utilizes relational scanning. The participants consist of 348 emerging adults aged between 18 and 26, selected through convenience sampling method. The tools used for data collection in the study are Personal Information Form, Attitudes Toward Love Scale (LAS), Relational Individualism-Collectivism Scale (RIC), and Gender Roles Attitude Scale (GRAS). The data were analyzed using the SPSS-25 program. The research questions were tested with independent samples t-test, Pearson correlation coefficient, Spearman Brown correlation coefficient, point biserial correlation coefficient and stepwise regression analysis. Gender and relationship status variables were included in the regression analysis as dummy variables. As a result of the analyses, it was found that there is no significant relationship between age and attitudes toward love, while attitudes toward love differentiate according to gender. Significant differentiation was found in favor of men for playful love and altruistic love. Significant differentiation was also found in favor of those without a relationship for playful love. Sub-dimensions of self-concept, namely relationality and individualism, together predict 9% of passionate love. Gender and relationship status together predict 4% of playful love; relational individualism and attitudes toward gender roles predict 9% of rational love; sub-dimensions of self-concept, namely relationality and individualism, predict 8% of possessive love; and finally, gender, relationality, and individualism predict 25% of altruistic love.