İdrar yolu enfeksiyon etkenlerinin kromojenik agar besiyeri ile araştırılması
Investigation of agents causing urinary tract infection using chromogenic agar medium
- Tez No: 862018
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLAL AŞÇI TORAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: İdrar yolu enfeksiyonlarının sebep olduğu klinik sendromlar, dünya çapında özellikle kadın hastalar üzerinde ciddi etki yaratmaya devam etmektedir. İdrar yolu enfeksiyonları (İYE), yoğun bakım ünitesinde meydana gelen hastane kaynaklı enfeksiyonların %20-50'sini oluşturur ve geriatri hastalar üzerinde önemli bir morbidite nedenidir. Yoğun bakım ünitesinde yatarak tedavi alan hastalar önemli sayıda hastane kaynaklı enfeksiyona maruz kalmaktadır ve bu hastalarda enfeksiyona neden olan mikroorganizmaların önemli bir çoğunluğu yüksek oranda çoklu ilaca direnç geliştirmektedir. Çalışmamızda, yoğun bakım hastalarından alınan idrar kültürlerinde, kromojenik besiyeri kullanılarak enfeksiyona neden olan patojenlerin doğrudan birinci plaktan tanımlanmasını ve buna bağlı olarak uygun ampirik tedavinin daha erken başlamasına olanak sağlamayı hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmada, T.C. Fırat Üniversitesi Hastanesi Merkez Laboratuvarı/Mikrobiyoloji Laboratuvarı'na Nisan 2023-Eylül 2023 tarihleri arasında yoğun bakım ünitelerinde yatan hastalardan rutin kültür için gönderilen 600 adet idrar örneği hem geleneksel yöntemler hem de kromojenik agar besiyeri (CHROMagar MH Orientation besiyeri, Fransa) ile incelenmiştir. %5 koyun kanlı Columbia agar, EMB (Eosin Methylene Blue) agar ve CHROMagar MH Orientation besiyerine ekimleri yapılan idrar örnekleri 35-37 °C' de aerobik ortamda 18-24 saat etüvde inkübe edilmiştir. İnkübasyon sonunda üreme saptanan besiyerlerinde geleneksel yöntemlerle patojenlerin identifikasyonları yapılmıştır. CHROMagar besiyerindeki renk pigmentasyonları üretici firmanın önerileri doğrultusunda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: Clinical syndromes caused by urinary tract infections continue to have a serious impact worldwide, especially on female patients. Urinary tract infections (UTIs) constitute 20-50% of hospital-acquired infections occurring in the intensive care unit and are a significant cause of morbidity in geriatric patients. Patients receiving inpatient treatment in the intensive care unit are exposed to a significant number of hospital-acquired infections, and a significant majority of the microorganisms that cause infection in these patients develop high rates of multidrug resistance. In our study, we aimed to identify the pathogens that cause infection directly from the first plate by using chromogenic media in urine cultures taken from intensive care patients and, accordingly, to enable the appropriate empirical treatment to be started earlier. Materials and Methods: In this study, 600 urine samples from patients hospitalized in intensive care units, sent to Fırat University Hospital Central Laboratory/Microbiology Laboratory between April 2023 and September 2023 for routine culture, were examined both by conventional methods and on chromogenic agar medium (CHROMagar MH Orientation environment, France). Urine samples inoculated on 5% sheep blood Colombia agar, EMB (Eosin Methylene Blue) agar and CHROMagar MH Orientation medium were incubated in an aerobic environment at 35-37 °C for 18-24 hours. Pathogens were identified using traditional methods in the media where growth was detected at the end of incubation. Color pigmentations in CHROMagar medium were evaluated in accordance with the manufacturer's recommendations.