Sirkadiyen ritim bozukluğu oluşturulan sıçanlarda siyatik sinir ezilme yaralanmasında sitikolinin sinir iyileşmesi üzerine etkisi
Effect of citicoline on nerve healing in sciatic nerve crush injury in rats with circadian rhythm disorder
- Tez No: 862019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT USLUSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Periferik sinir yaralanmaları plastik cerrahi acil vakalarında sık karşılaşılan bir durumdur. İyileşmenin tam sağlanamaması çözülmesi gereken bir problemdir. İyileşmeyi etkileyen faktörler üzerinde çokça çalışılmış, cerrahi tedavinin yanısıra pek çok ajan denenmiştir. Sitikolin maddesi fosfolipit yapıda bir molekül olup santral sinir sistemi travmaları üzerinde olumlu etkileri gösterilmiştir. Periferik sinir iyileşmesi üzerinde ise etkinliğini gösteren çalışmalar kısıtlıdır. Periferik sinir yaralanması ile gelen travma hastalarında stress bozukluğu ve eşlik eden uyku uyanıklık problemlerinin olduğu görülmektedir. Sirkadiyen ritim bozukluğunun pek çok sistemi etkilediği gibi yara iyileşmesini de olumsuz etkilediği bilinmektedir. Ancak periferik sinir iyileşmesi üzerinde etkisinin gösterildiği çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada, siyatik sinirde ezilme tarzında yaralanması oluşturularak sitikolin maddesinin ve sirkadiyen ritim bozukluğunun sinir iyileşmesi üzerinde etkilerinin ortaya konması amaçlandı. Ağırlıkları 250-270 gr arasında olan 41 adet Spraque Dawley dişi rat kullanıldı. Ratlar rastgele 6 gruba ayrıldı. 4 grupta deneklerin sol siyatik sinirinde ezilme tarzında yaralanma oluşturuldu. Sitikolin gavaj yardımıyla 600 mg/kg/gün dozdan 7 gün süre ile verildi. Gruplar; kontrol grubu, sirkadiyen ritmi bozulmuş grup, siyatik sinir hasarı oluşturulmuş grup, siyatik sinir hasarı oluşturulmuş ve sitikolin verilmiş grup, siyatik siniri hasarlanmış, sitikolin verilmiş ve sirkadiyen ritim bozulmuş grup, sirkadiyen ritm bozulmuş ve siyatik sinir hasarı oluşturulmuş grup olarak belirlendi. 4.,8. ve 12. haftalarda tüm gruplara video yürüme analizi yapıldı. 4. ve 12. haftalarda elektromyelografi yapıldı. 12. hafta sonunda sakrifikasyon yapılarak alınan siyatik sinir dokularında histomorfik görünüm, akson sayısı, akson çapı değerlendirildi. Çalışmamızda periferik sinir yaralanmalarında, sitikolinin sinir iyileşmesini olumlu etkilediği, sirkadiyen ritim bozukluğunun ise olumsuz etkilediği fonksiyonel, elektrofizyolojik ve histopatolojik olarak gösterildi. Periferik sinir yaralanması nedeniyle takip edilen hastaların takiplerinde uyku döngüsü sorgulanmasının, gerekli durumlarda destek tedaviler planlanmasını iyileşme süreci için oldukça önemli olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
Peripheral nerve injuries are a common occurrence in plastic surgery emergency cases. Failure to achieve full recovery is a problem that needs to be addressed. Many factors affecting healing have been studied extensively, and various agents have been tried in addition to surgical treatment. Citicoline, a phospholipid molecule, has been shown to have positive effects on central nervous system traumas. However, there are limited studies demonstrating its effectiveness on peripheral nerve healing. Trauma patients with peripheral nerve injuries have been observed to have stress disorders and accompanying sleep-wake problems. Circadian rhythm disruption affects many systems and is known to adversely affect wound healing. However, there is no study demonstrating its effect on peripheral nerve healing. This study aimed to investigate the effects of citicoline and circadian rhythm disruption on nerve healing by creating a crush-type injury in the sciatic nerve. Forty-one female Sprague Dawley rats weighing between 250-270 grams were used. Rats were randomly divided into 6 groups. Crush-type injuries were created in the left sciatic nerve of rats in four groups. Citicoline was administered at a dose of 600 mg/kg/day for 7 days via gavage. The groups were defined as follows: control group, group with disrupted circadian rhythm, group with sciatic nerve injury, group with sciatic nerve injury and citicoline administration, group with sciatic nerve injury, citicoline administration, and disrupted circadian rhythm, and group with disrupted circadian rhythm and sciatic nerve injury. Video gait analysis was performed on all groups at the 4th, 8th, and 12th weeks. Electromyography was performed at the 4th and 12th weeks. Sacrifice was performed at the 12th week, and histomorphological appearance, axon count, and axon diameter were evaluated in the sciatic nerve tissues obtained. In our study, it was demonstrated functionally, electrophysiologically, and histopathologically that citicoline positively affected nerve healing in peripheral nerve injuries, while circadian rhythm disruption had a negative effect. It was shown that questioning the sleep cycle in patients followed up due to peripheral nerve injuries and planning supportive treatments when necessary is crucial for the healing process.