Karaciğer nakli olmuş hastalarda motor-kognitif ikili görev egzersizlerinin kognitif fonksiyon, denge ve fonksiyonel kapasite üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of motor-cognitive dual-task exercises on cognitive function, balance and functional capacity in patients with liver transplantation
  1. Tez No: 862021
  2. Yazar: İLKER DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN BAYRAMLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Karaciğer Nakli Olmuş Hastalarda Motor-Kognitif İkili Görev Egzersizlerinin Kognitif Fonksiyon, Denge ve Fonksiyonel Kapasite Üzerine Etkilerinin Araştırılması, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Doktora Tezi Gaziantep, (2024). Karaciğer yetmezliği sonucunda merkezi sinir sisteminin homeostazisi açısından önemli olan amonyak ve manganez gibi maddelerin vücuttan uzaklaştırılamaması sebebiyle hafif bilişsel problemlerden hepatik ensefalopatiye kadar birçok hastalık meydana gelmektedir. Biliş açısından önemli etkileri olan motor kognitif ikili görevin geriatrik bireylerden, nörolojik hastalığı olanlara kadar çok geniş bir alanda olumlu etkilerini ortaya koyan çalışmalar saptanmakla birlikte karaciğer nakli sonrası etkisini araştıran çalışmalar tespit edilemedi. Çalışmamız, karaciğer nakli olmuş hastalarda motor-kognitif ikili görev egzersizlerinin kognitif fonksiyon, denge ve fonksiyonel kapasite üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Araştırmada klinikte yatmakta olan ve karaciğer nakli olmuş 63 hasta değerlendirmeye alındı. Elli yaş ve üzeri, 5 ila 7 gün sonunda tek başına mobilize olup ilk testleri uygulanabilen 47 hasta çalışmaya dâhil edildi. Çalışma sırasında 3 kişi yer değişikliği sebebi ile araştırmayı yarıda bıraktı. Bireyler, basit randomizasyon yöntemi ile rutin fizyoterapi uygulanan grup ( n=22) ve motor kognitif ikili görev grubu (n=22) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Egzersizler; haftada 7 gün, günde 30-45 dakika, hastaların klinik özelliklerine uygun, bireye özgü fizyoterapi programı şeklinde gerçekleştirildi. Egzersiz öncesi ve sonrası durumlarını değerlendirmek amacıyla hastalara; Montreal Bilişsel Ölçeği, zamanlı kalk yürü testi, fonksiyonel uzanma testi, tek ayak üzerinde durma testi, 6 dakika yürüme testi, Senior Fitness Testi, yorgunluk etki ve yorgunluk şiddet ölçekleri, kırılganlık indeksi, oksijen satürasyon ölçümü, Tampa Kinezyofobi Ölçeği ve egzersizler başlamadan bir defa olmak üzere Charlson Komorbidite İndeksi uygulandı. Ayrıca egzersizler sırasında bireylerin yorgunluk durumlarına Modifiye Borg Skalası ile bakıldı.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Effects of Motor-Cognitive Dual Task Exercises on Cognitive Function, Balance and Functional Capacity in Patients With Liver Transplantation, Hasan Kalyoncu University Graduate Education Institute Physiotherapy and Rehabilitation Department Doctoral Thesis Gaziantep, (2024). As a result of liver failure, many diseases ranging from mild cognitive problems to hepatic encephalopathy occur due to the inability to remove substances such as ammonia and manganese, which are important for the homeostasis of the central nervous system, from the body. Although studies revealing the positive effects of motor-cognitive dual tasking, which has important effects on cognition, in a wide range of areas, from geriatric individuals to those with neurological diseases, we could not identify studies investigating its effects after liver transplantation. Our study was conducted to investigate the effects of motor-cognitive dual-task exercises on cognitive function, balance and functional capacity in patients with liver transplantation. In the study, 63 patients who were hospitalized in the clinic and had liver transplantation were evaluated. Forty-seven patients aged 50 and over, who were able to mobilize on their own after 5 to 7 days and have their first tests performed, were included in the study. During the study, 3 people abandoned the study due to change of location. Individuals were divided into two groups by simple randomization method: routine physiotherapy group (n = 22) and motor cognitive dual task group (n = 22). Exercises; It was carried out 7 days a week, 30-45 minutes a day, as an individualized physiotherapy program appropriate to the clinical characteristics of the patients. To evaluate the patients' conditions before and after exercise; Montreal Cognitive Scale, timed up and go test, functional reaching test, one-leg standing test, 6-minute walk test, Senior Fitness Test, fatigue impact and fatigue severity scales, frailty index, oxygen saturation measurement, Tampa Kinesiophobia Scale and once before the exercises start. Charlson Comorbidity Index was applied. In addition, the fatigue status of individuals during the exercises was measured with the Modified Borg Scale.