Spor lisesi öğrencilerinin spor karakteri ile prososyal davranış gösterme eğilimlerinin incelenmesi
Investigation of sports high school students' sports character and their tendency to show prosocial behavior
- Tez No: 862022
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RÜSTEM ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada, spor liselerinde eğitim gören öğrencilerin sportif karakter yapıları ile prososyal davranış gösterme eğilimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda eğitimlerine Kırıkkale, Konya, Kırşehir, Sivas ve Karaman'da devam eden 335 spor lisesi öğrencisinin sportif karakter yapısı ile prososyal davranışları arasındaki ilişki incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen kişisel bilgi formunun yanı sıra Chang-Yong Jang tarafından geliştirilen Tuncel ve Görgüt tarafından Türkçeye uyarlanan 'Spor Karakter Ölçeği' (Sport Character Scale) ile Ata ve Artan tarafından geliştirilen 'Ergen Prososyallik Ölçeği' kullanılmıştır. Verilerin analizi için yaygın olarak kullanılan istatistiksel analiz yazılımlarından birisi olan IBM SPSS 26 paket programı kullanılmıştır. Hipotezlere göre ölçümler arasındaki ilişkinin incelenmesinde pearson korelasyon analizi, farklılıkların belirlenebilmesi için ise ilişkisiz örneklem t-testi ve tek yönlü ANOVA analizleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre Spor Karakter Ölçeği alt boyutları ile yaş, yaşadığı il, anne-baba birlikteliği, aile tutumu değişkenleri arasında bir ilişki bulunmuştur. Ergen Prososyal Ölçeği alt boyutları ile yaşadığı il, spor branşı değişkenleri arasında bir ilişki bulunmuştur. Spor Karakter Ölçeği ve Ergen Prososyal Ölçeği korelasyon sonuçları incelendiğinde iki ölçeğin alt boyutları arasında düşük düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür. Elde edilen bu bilgiler literatür taramasıyla karşılaştırılmış ve çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the relationship between the sports character structures of students studying in sports high schools and their tendency to show prosocial behavior. In this context, the relationship between the sportive character structure and prosocial behaviors of 335 sports high school students continuing their education in Kırıkkale, Konya, Kırşehir, Sivas and Karaman was examined. In addition to the personal information form developed by the researcher, the 'Sport Character Scale' developed by Chang-Yong Jang, the 'Sport Character Scale' adapted to Turkish by Tuncel and Görgüt, and the 'Adolescent Prosociality Scale' developed by Ata and Artan were used as data collection tools. IBM SPSS 26 package program, one of the widely used statistical analysis software, was used to analyze the data. Pearson correlation analysis was used to examine the relationship between measurements according to the hypotheses, and independent sample t-test and one-way ANOVA analyzes were used to determine the differences. According to the results of the research, a relationship was found between the sub-dimensions of the Sports Character Scale and the variables of age, city of residence, parental relationship, and family attitude. A relationship was found between the sub-dimensions of the Adolescent Prosocial Scale and the province of residence and sports branch variables. When the correlation results of the Sports Character Scale and the Adolescent Prosocial Scale were examined, it was seen that there was a low level of relationship between the sub-dimensions of the two scales. This information obtained was compared with the literature review and various suggestions were made.