Total tiroidektomi uygulanan hastalarda zencefil ve nanenin ameliyat sonrası bulantı kusma üzerine etkisi
The effect of ginger and mint on postoperative nausea & vomiting in patients after total thyroidectomy
  1. Tez No: 862023
  2. Yazar: SONA PASHAEI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bulantı kusma cerrahi girişim sonrası sıklıkla görülen semptomdur. Tiroidektomi sonrasında bulantı kusma hasta için oldukça rahatsız edici bir deneyimdir. Fitoterapi bulantı ve kusmayı önlemede etkili tamamlayıcı ve alternatif (TAT) uygulamalardan biridir. Bu çalışma, tiroidektomi cerrahisi uygulanan hastalarda zencefil ve nanenin ameliyat sonrası bulantı ve kusma üzerine etkilerini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak yapıldı. Araştırma, Bezmialem Vakıf Üniversitesi Genel Cerrahi Servisinde Şubat 2021- Ağustos 2022 tarihleri arasında elektif tiroidektomi yapılan ve araştırma kriterlerine uyan 81 hasta (Zencefil grubu=27, Nane grubu=27, kontrol grubu=27) ile gerçekleştirildi. Girişim grubundaki hastalara ameliyattan sonraki dönemde 2., 6., ve 24. saatlerde hastalara uçucu yağı inhalasyon yoluyla uygulandı. Grupların 2., 6. ve 24. saatlerde ağrı, bulantı-kusma sayısı, şiddeti ve antiemetik kullanımları“Vizüel Analog Skalası ve 24. saatin sonunda ”Rhodes Bulantı-Kusma İndeksi" puanı ile değerlendirildi. Girişim grubunun ameliyat sonrası 6.
Özet (Çeviri)
Nausea and vomiting are common symptoms after surgery and very uncomfortable experiences for the patients also after thyroidectomy. Phytotherapy is an effective method of complementary and alternative medicine (CAM) in preventing nausea and vomiting. This study was planned as a randomized controlled trial to determine the effects of ginger and peppermint on postoperative nausea and vomiting in patients undergoing thyroidectomy. The study was carried out in 81 patients (Ginger group=27, Peppermint group=27, control group=27) having elective thyroidectomy in Bezmialem Vakıf University General Surgery Department between February 2021 and August 2022. In the intervention group, the essential oil was administered to the patients as inhalation in the 2nd, 6th, and 24th hours after the surgery. Pain, nausea-vomiting number and severity and antiemetic use of the groups were evaluated by“Visual Analog Scale”in the 2nd, 6th and 24th hours and by“Rhodes Nausea-Vomiting Index”score at the end of the 24th hour.