Hybrid warfare: A comparative analysis of ISIS and Russian cases
Hibrit savaş: IŞİD ve Rusya vakalarının karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 862041
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞEVKET OVALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma hibrit savaş kavramının ne olduğunu ve modern çatışmaların anlaşılmasında nasıl bir öneme sahip olduğunu incelemektedir. Ayrıca tez hibrit savaşın bileşenlerinin neler olduğu ve bu bileşenlerin farklı aktörler tarafından farklı şekillerde yorumlanarak kendi politik ajandaları kapsamındaki kullanım şekillerine dair detaylı bir analiz sunar. Bu çalışma bir devlet aktörü olan Rusya ile devlet dışı aktör olan IŞİD'in hibrit savaş kampanyaları üzerine durarak karşılaştırmalı bir analiz sunar. Bu analizler kapsamında her iki aktörün benzerlikler ve farklılıklarına değinir. Bu benzerlik ve farklılıklar incelenirken devlet ve devlet dışı aktörlerin hibrit savaşı kullanabileceğinin altı çizilir. Bu çalışma, hibrit savaşın modern çatışma ortamındaki kritik rolünü ortaya koymaktadır. Rusya ve IŞİD örnekleri hibrit savaş taktiklerini etkinliğini ve kullanılan taktiklerin uluslararası güvenliğe nasıl tehditler oluşturabileceği incelenir. Ayrıca çalışmada sadece tehditlerin neler olduğu değil, bunların nasıl fark edileceği ve önlem alınabileceğinin incelenmesi yapılır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the notion of hybrid warfare and its importance in comprehending contemporary conflicts. Furthermore, it offers a comprehensive examination of the components of hybrid warfare and the distinct ways different actors employ and interpret these elements to further their political objectives. The study provides a comprehensive examination of the hybrid warfare strategies employed by Russia, a nation-state, and ISIS, a non-state actor, through a comparative analysis. It examines similarities and differences between the two actors, focusing on the fact that state and non-state actors can utilize hybrid warfare. This study emphasizes the crucial significance of hybrid warfare within contemporary conflict conditions. It also examines the efficacy of hybrid warfare strategies employed by Russia and ISIS and the potential risks these strategies present to international security. Furthermore, the study identifies these potential dangers and investigates how they might be identified and reduced.